Sign in to follow this  
Followers 0
hadesownage

Problema cutie de viteze automata - Getriebe Reduz. Funktion

8 posts in this topic

Salut, detin un VOLVO S60 2012, motor 2.0 disesel 120kw, cutia de viteze are socuri si schimba foarte prost, am schimbat uleiul in cutie si pentru o perioada a mers foarte bine, dupa o luna problema a revenit, mai jos aveti eroarea pe care o primesc uneori.

Eroare: Getriebe Reduz. Funktion

$_107.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La service cu ea.Update-uri ,verificari. 

Vorbind in general ,daca este achizitie fara garantie sau carte de service atunci...posibil multe.Chiar si asa  avind si vechime autoturismul si probabil rulaj (real) consistent pot aparea si necunoscute. Trebuie citit forumul si aflat (gasit)  daca acest tip de cutie se numara printre cele care mai fac probleme..

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hadesownage pașii de urmat suna  asa 

1. Nivel ulei de verificat 

2. Verificat coduri defect

3. Verificat adaptari 

4. Update soft ( numai la reprezentanta) 

5. Adaptare cutie 

 

Din experienta mea ai prea puțin ulei in cutie, poate pierde pe undeva, poate nu a fost făcut nivelul corect.  

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Aceeași problema o am si eu. Atunci cand este motorul rece nu are nicio problema sau perioade scurte de mers. Dupa o perioada de mers mai lungă(60-70km) incepe sa smuceasca foarte tare cand o pun in D. Acum ceva timp i-am facut si diagnoza. Au aparut 2 erori minore din cate mi-a zis mecanicul. Dupa diagnoza a fost ok o perioada iar cand a revenit a inceput sa smuceasca mai tare.  Hadesownage ai rezolvat ceva?

Edited by Floryn172

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand am schimbat-o, acum 4 ani si jumatate, nu. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate am mai povestit.La alta marca auto am tractat intensiv cu ea,adica cam 3000km saptaminal.Implicit mi s-a spus la prima spalare sa fac schimbu de ulei in cutie la 30000km in loc de 60000km.Am facut spalarea cutiei,am aruncat uleiul de spalare si pus imediat altul,la nivel.Apoi am schimbat la intervalul recomandat de ei,si nu am avut batai de cap.Si am muncit acea masina,faceam Franta-Italia cu rulote de 1300-1800 kg mma si pe tempomat cu 130 fara probleme constant.Si am vandut-o tot fara bube.Cutia era desteapta pentru acei ani,era NAG,avea si o functie de invatare,o educai cum sa schimbe dupa stilul tau de condus,si apoi memorizai in setarile ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana viitoare o sa merg sa ii schimb uleiul si resoftare... sper sa nu mai am probleme după...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0