tybyS40

ambreiaj tare

32 posts in this topic

ii un pic de lucru

cu grija si atentie se poate face  (si buna vointa)+prieteni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut tuturor..Zilele trecute mi-am achizitionat un Volvo V40/2001/1.9(85kw).Singura chestie e ca am ambreiajul tare,dar nu tine sus si nu am probleme cu schimbatul vitezelor.Mai am un seat cordoba 2005 si ambreiajul e moale.E normal sa fie asa tare sau sunt probleme cu el?Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut tuturor..Zilele trecute mi-am achizitionat un Volvo V40/2001/1.9(85kw).Singura chestie e ca am ambreiajul tare,dar nu tine sus si nu am probleme cu schimbatul vitezelor.Mai am un seat cordoba 2005 si ambreiajul e moale.E normal sa fie asa tare sau sunt probleme cu el?Ms

Daca faci comparatie intre Seat si Volvo da..e putin mai tare la Volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutari, aceeasi problema o am si eu la un s40 ("99). Ambreiaj tare desi tine...Iar la fel trepidatii la plecarea de pe loc atat..problema este tamponul motor din drepata care trebuie schimbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la masina veche din 96 am ambreiaj mai tare..la cea din 2001 e mult mai moale.. probabil masina ta e modelul mai vechi.. masinile noi au ambreiaj f moale

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Volvo, in special la variantele diesel pedalele sunt mai tari ca la alte marci.

Totusi, un kilometraj mare de la ultima schimbare a kit-ului de ambreiaj, se manifesta cu o pedala tare si f tare.

...Daca te doare piciorul la mers mult timp prin oras, e cantecul de lebada. "Soarele" de pe placa e aplatizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now