Sign in to follow this  
Followers 0
Guest rares

srs/airbag wartung dringend

21 posts in this topic

sal... ma ajuta si pe mine cineva ...mi a aparut aceasta eroare in bord srs/airbag wartung dringend..am fost la service volvo in brasov si am fost uimit sa vad ca nu ma pot rezolva ......problema ar fi chiar bordul , defect se presupune .....l am si resoftat si degeaba .......problema a ramas aceeasi ...ma poate ajuta cineva ? a mai patit cineva asa ceva ? multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am patit eu, se poate rezolva dar nu la BV ci la Otopeni la Primus, a costat vreo 50Ron resetarea. Se mai poate rezolva si la Dr Auto in Baneasa....deci tot in Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, omu' a fost la Volvo nu la alt service. Resetarea la orice reprezentanta Volvo se vace cu VIDA. Daca n-a reusit ori are o problema la modulul SRS sau la vreun airbag ori aia de la BV sun total idioti (si din cate stiu sunt destul de buni).

Un amanunt foarte important AI UMBLAT LA CEVA LA BORD ?, daca ai umblat si n-ai avut bateria deconectata si ghinionul ca masina sa verifice modulul deconectat exact in acel moment atunci asta e motivul. Sunt foarte ciudate, eu am patit la a mea dupa ce i-am dat jos modulul de clima sa-mi schimb niste becuri, dar odata resetata la Volvo TM a disparut eroarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta este problema ca cei de la BV nu sunt o adevarata reprezentanta volvo si nu pot face toate cele, mai era un baiat pe forum cu un S40 care vroia soft in engleza, ei bine ei au spus ca nu se poate la ei . Eu cred ca nu au VIDA sau pur si simplu nu sunt capabili.

@Rares bordul functioneaza ok? Ai probleme de afisare? Cad citeodata acele in mers ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin pe site-ul oficial apar http://www.volvocars.com/ro/tools/Pages/Alegeundealer.aspx.

Nu stiu daca au sau nu VIDA. Poate sunt "just idiots" ;D ;D

O sa aflu cand o sa-mi fac revizia la C30 ca-i cel mai aproape de mine BV, la CJ dragii de ai n-au numa' showroom. Tipic romanesc >:(.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am umblat la bord ....mi a aparut dintr o data stand la semafor ......nu am probleme cu nici un senzor , repet , mesajul de pe tester este ca am probleme cu softul de bord .....dar .....dupa ce a fost rescris aceeasi poveste ......de unde  s a tras concluzia ca s a stricat bordul , ma rog procesorul din bord ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumva cei de la volvo au spus :"aveti errori DTC in bord"  ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maa bag si eu... dar e nevoie de o corectie.

La Brasov este reprezentanta Volvo... chiar poate una dintre cele mai moderne din romania. A fost deschisa oficial in luna Martie.

Au softul Vida si il folosesc in mod curent, au si restul de utilaje necesare. Daca nu ii credeam capabili, nu ii recomandam si la alti baieti de pe forum, care au fost acolo si s-au declarat multumiti.

Nu ii ridic in slavi ca mai au si ei scaparile lor, tine-ti cont ca de abia 1 an lucreaza la masinile Volvo.

Comparati cu celelalte reprezentantante/service-uti autorizate ei si cu cei din Baia mare sunt vorbiti cel mai de bine.

...din dragoste de urbie.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am preferat sa merg din Piatra Neamt in Bv. la IATSA Bv. pt. ca auzisem numai vb. bune despre ei si nu am ramas dezamagit decat de preturi. Dar asta este alta poveste. Am fost si la Iasi la reprezentanta si mi-au lasat un gust... cred ca imi explodase fierea ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am rezolva problema,....am gasit un super baiat care mi a rezolvat problema ....intradevar era bordul busit dar , cineva priceput mi a schimbat procesorul din bord si mi a rescris softul ...daca aveti nevoie de mai multe informatii nu ezitati sa ma contactati ....multumesc pt sfaturile voastre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumva Lucian (Sonerie) ti-a rezolvat problema ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si... intr-adevar...Lucian (sonerie) (taticu) m-a invatat foarte multe!!! multumesc pe aceasta cale!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot la Lucian trimit pe toata lumea cu probleme grave, este tatic in electronica auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Si eu am incercat sa chimb niste becuri de modulul de clima, si dupa ce am pus contactul ca sa vad care becuri sunt arse, mi-a aparut erarea cu Airbegul...error 26, urgent service. Nu prea inteleg ce legatura are cu clima, si mai ales ca nu i-am facut nimic, canf am pus contactul mufele erau bagate.

Chiar nu se poate reseta eroarea?... nici daca se deconecteaza bateria?...stie cineva unde este modulul/siguranta pentru Airbag, ca eu nu am gasit-o.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca mergi la reprezentanta o anuleaza ei dupa ce au controlat ca nu exista probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca mergi la reprezentanta o anuleaza ei dupa ce au controlat ca nu exista probleme

Mersi,

ma intrebam daca nu cumva exista o metoda mai simpla.

daca nu, inseamna ca trebuie sa le fac o vizita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil ca atunci cind tu ai lucrat ai miscat vreo mufa si comp.a sesizat asta,am patit-o si eu cind am lucrat la elaborarea masini,eu n-am platit nimic pt.resetare

Share this post


Link to post
Share on other sites

la volvo otopeni, cele 6 beculetede la iluminarea climei nu costa decat 260RON :)

resetarea am rezolvat-o cu un tip de la munca... nici nu vreau sa ma gandesc cat mi-ar fi luat Volvo... iar becuri cica se gasesc de cam toate dimensiunile la DIODA, in 1 MAI.

o sa revin cu detalii ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar te rugam. Si eu am vrut sa iau cateva de la Volvo si m-au pus cu botu' pe labe cand mi-au zis pretul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0