Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

leose

help mee radiator ulei volvo 440 1.9 tdi 1996

8 posts in this topic

cine ma poate ajuta cu informatii de unde pot cumpara un radiator de volvo 440 1.9 tdi din 1996, a crapat poate se mai poate suda daca nu gasesc. daca aveti ceva informatii de parcuri dezmembrari din bucuresti va rog sa ma contactati la nr 0762666970  leo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este situat in partea din dreapta fata jos aproape in bara si vin 2 furtune de ulei in el pe unul intra cred si pe altul iese ,are orificii ca radiatorul de apa! si are ceva de directionat aerul spre el,in partea stanga este radiatorul de aer conditionat,m am uitat sa vad,deci rolul lui este de a raci uleiul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In dreapta masinii, in zona pe care o descrii tu, este pompa de servo.

Este situata in acel loc ptr ca este electrica si da, are 2 furtune legate la ea. Cu lichid de servo. Numai ca nu arata deloc a radiator.

In stanga masinii (sau in dreapta ei, daca stai in fata masinii  ;) ) , este o piesa cu descrierea facuta de tine, se numeste intercooler si are rol de racire a aerului. Daca te uiti mai bine, vei vedea ca furtunele sunt mult prea groase ptr a fi de ulei.

Un lucru in plus care te poate deruta este ca aceste furtune s-ar putea sa aiba urme de ulei pe ele, mai ales la imbinari.

Deci, intercooler iti trebuie?

edit:

intercooler-ul se poate repara la fel ca un radiator de apa, prin cositorire banuiesc.

In schimb, daca tu spui ca e plin de ulei in el si pe furtune, iti recomand sa mergi la un mecanic. Nu e bine daca e asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da cred ca ai dreptate acela este intercolerul si costa undeva la 8 milioane azi am cumparat filtrele pt schimb ulei aer motorina uleiul il am din austria de cand am cumparat masina castrol 15w 40 5 litri 24 euro!si filtrele m au costat 70 lei noi azi le am cumparat cel de la magzin mi a dat un nr de tel de la cineva de pe calea grivitei care repara intercolere sper sa ma poata ajuta maine!!! mi a arat o poza cu intercolerul si semana cu ce ia m descris eu.deci pt racirea uleiului este!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

...racire ulei, aer... cum o fi.

Ma bucur ca ti-ai gasit unde sa o repari: Succes la reparatie!

Dupa ce termini cu reparatiile poate pui si ceva poze cu masina, sa imi clatesc ochii, ca sunt putine masini din seria 400, din aceeasi generatie ca a mea.  ;)

Si eu pus acelasi ulei de motor ca si tine, numai ca l-am luat mai scump putin... ca doar in Romania ne permitem, suntem toti milionari ::)

Te asteptam pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut dupa cum a zis si bogdan g  leorda m a ajutat cu radiatorul de ulei prima data mi a zis ca este intercoler dar can l a vazut si a dat seama ca este radiator de ulei !!!! deci asa arata radiatorul de ulei am gasit o schema pe net sa vada toata lumea cea cu intercolerul nu o mai gasesc am avut o si pe aia!!!

post-1756-12877851390132_thumb.jpg

post-1756-12877851390132_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites