Sign in to follow this  
Followers 0
Tibi86

Problema planetara

2 posts in this topic

Salutare!

Va deranjez si eu cu o intrebare legata de planetara scurta a unui volvo xc 90, 2007, d5, awd. Este normal sa fie aceasta distanta ? Adica e intrata cat trebuie sau mai intra putin? Este normal sa fie putin joc?

Va multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am avut neplaceri cu scurta  recent.Din logica mea as spune ca e firesc sa fie joc,si faptul ca e joc,adica daca tragi de ea ai limite in ambele sensuri iti si confirma ca siguranta a fost comprimata si a trecut de acel nivel.In traducere,jocul,in viziunea mea atesta ca e intrata la locul ei,e deajuns sa privesti cum sta o siguranta pe capul planetarei ca sa pricepi cum functioneaza....Cind impingi planetara in cutie siguranta se comprima,trece de acel git,apoi se destinde iarasi dupa,si nu mai permite capului planetarei sa iasa din cutie.La fortare pentru scos se face pirghie cu un levier ce are loc intre corpul capului de planetara si corpul cutiei,siguranta se comprima,trece de acel git ce o comprima ca in final sa se destinda la iesirea din cutie.Siguranta e din otel,si din ce am inteles se recomanda inlocuirea,tocmai ca sa ai garantia ca isi face datoria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0