adytym

Discuri frana

7 posts in this topic

Salutare,

M am apucat si eu sa schimb discurile si placutele de frana pe fata la XC60 , toate bune si frumoase pana la scoaterea discurilor ( nu am reusit nicicum sa le scot, am batut in ele de m am saturat, spraiuri, wd40  tot degeaba ) pana la urma am schimbat doar placutele.  Precizez ca le am schimbat si pe spate , dar nu au fost probleme au iesit usor, in schimb astea de pe fata zici ca sunt sudate.

Aveti idee cum voi reusi sa le scot, v ati mai intalnit cu aceasta situatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca sunt tutoriale pe youtube,acolo vei vedea ca lumea bate cu ciocanul in ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am dat si eu cu ciocanul , dar nici macar nu misca, cele de pe spate le am dat usor jos, astea pe fata parca s sudate pe butuc. Am pus azi si o presa pe ele si tot degeaba.  Urmeaza sa merg la un service. Ma duceam de prima oara daca stiam ca nu reusesc sa le dau jos. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spray degripant nu pisat de wd40,sau lichid de frana pus acolo,si ciocan.Vezi unde dai sa fie peretele mai gros,sa nu spargi discul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au reusit cei de la service sa le dea jos dupa 3 ore de munca, au curatat rugina dintre butuc si disc prin spatele discurilor ca acolo era rugina multa si abia atunci au cedat.  

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pune posta anti-seize pe baza de cupru ca sa nu se mai gripeze....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus fata spate discuri perforate și plăcute de la Zimmerman și sunt foarte mulțumit.... Ca și costuri 2200ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now