Sign in to follow this  
Followers 0
Danm

Transfagarasan

4 posts in this topic

Maine voi pleca spre Transfagarasan, voi trece prin Brasov-Fagaras apoi popas o noapte si sambata Transfagarasan spre Curtea de Arges. E o "excursie" scurta, de doua zile, cu inca doua familii. Stie cineva o pensiune cu conditii bune de cazare (si preturi acceptabile) in zona Cartisoara (pe la inceputul Transfagarasanului) ? Chiar n-am mai fost prin zona aia si astept sugestiile voastre !

Mersi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost anul trecut pe traseul asta.

Am facut popasul pe lacul Vidraru, unde este un mic vaporas, transformat in hotel.

Camere micute dar cochete, fiecare cu toalete separate si dus. Peisajul este superb, e o placere dimineata pe lac. Era 100 ron camera anul trecut.

Alte popasuri ar fi la Balea sau in zona f frumoasa de la Sambata.

La Cartisoara nu stiu, nu am fost.

Distractie placuta, drum bun si... multa rabdare intre brasov - fagaras - victoria; se lucreaza la drum si e plin de semafoare. Eu acum o saptamana am facut 2 ore si un pic pana la fagaras, tot asa intr-o vineri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o casa pe langa Fagaras. Cineva care are grija de ea. Conditii decente (sper, nu am mai fost de 1 an). Daca nu stai bine cu banii si vrei sa stai undeva prin acea zona... Da un PM. Iti sta la dispozitie. Gratis ;)

Oricum, recomand sa faci un drum si la Sambata la manastire. Superba ca imagine dar cam comerciala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In jud Arges(dupa Balea) sunt mai multe pensiuni/hoteluri-Capra,cele de la Piscu Negru-numai pensiuni.Apoi Cumpana.Cam atat daca vrei si ceva comfort.Drum bun,dupa Balea,drumul cam stricat fata de partea dinspre Ardeal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0