Sign in to follow this  
Followers 0
Laura

Am lovit-o...

18 posts in this topic

Nu am mai fost de multa vreme pe forum. Si de ce sa vin cu o veste buna cand pot sa vin cu una proasta ?

Am lovit masina. Se mai intampla, ce sa-i faci ? In localitate, la viteza mica (nu aveam 50 km/ora).

Trei masini una in spatele celeilalte. Prima a intors mai mult sau mai putin subit pe linie continua. A doua a avut suficienta distanta, a franat  si nu s-au tamponat. Secunda mea de neatentie s-a datorat faptului ca eram cu mana dreapta intinsa la bancheta din dreapta sa iau un CD si cu coada ochiului in aceeasi directie. Plus ca trebuie sa recunosc ca nu aveam nici distanta regulamentara (pentru asta am luat si amenda, de fapt).Cand am ridicat privirea , masina din fata deja era prea aproape, am franat la maxim, a intrat ABS-ul, dar degeaba. Si a fost cu « POC ». Cel din fata nu a avut nimic, nici macar de RCA-ul meu nu a avut nevoie.

Eu …precum se vede in poze.

Am fost deja si am facut constatarea la Casco, iar ieri dimineata am ajuns si la reprezentanta pentru constatarile suplimentare.

In esenta, cam astea sunt lucrurile ce trebuie schimbate : capota fata, grila bara fata, bara fata, panou fata, claxon stanga (un plastic usor crapat), far stanga, deflector radiator.

Toata « distractia » ma va costa in jur de 3000 euro , bani pe care ii voi da eu din buzunar pentru ca am Casco la Generali, iar Primus nu are decontare directa cu ei.

Programarea am facut-o pentru data de 12 noiembrie, ca mai devreme nu a fost loc.

Sper ca de sarbatori sa am si eu masina gata.

Urmatorul pas este sa schimb asiguratorul.

Am primit deja oferta de la Allianz si Omniasig. Cei de la Omniasig au oferta ceva mai mica decat cei de la Allianz, asa ca cel mai probabil voi opta pentru ei.

post-541-12877851106718_thumb.jpg

post-541-12877851107698_thumb.jpg

post-541-12877851108667_thumb.jpg

post-541-12877851109892_thumb.jpg

post-541-12877851111044_thumb.jpg

post-541-12877851112173_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off,imi pare rau sa citesc postul asta...dintre toti,tu erai ultima la care ma asteptam sa patesti asa ceva...ceasul rau...dar fruntea sus Laurici....totul va fi bine....in schimb mi se pare strigatoare la cer partea cu Casco....esti obligat sa mergi la Primus?...cand ai luat masina de la ei,nu ti-au recomandat niste societati de asigurari agreate?..in fond care este rostul unui Casco daca service-ul autorizat al marcii de masina care ai cumparat-o nu are relatii cu firma de asigurare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina este inca in garantie , din cauza asta am mers la Primus.

La partea cu asigurarea Casco eu am fost vinovata. Polita am incheiat-o prin firma de leasing, primisem recomandari bune in legatura cu Generali. N-am tinut cont atunci de ce societati au decontare directa cu Volvo, insa acum tin :)

Doar m-am dat cu capul de pragul de sus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mai intampla. Si eu zilele trecute cu ochii la o gagica cu o kia era sa o comit. Am pus frana si am tras si de volan si ala din fata mea a vazut ca vin ca bou si a dat masina mai in fata (era primul la semafor si era si rosu) ca altfel faceam si eu poc

Scuzele de rigoare si o palma dupa cap de la cine era langa mine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laura, eu am avut Casco la Interamerican si reparatie de 6000 de euro la Primus. Nici Interamerican n-are decontare directa cu Primus dar au platit tot, inclusiv platforma. Singurul inconvenient a fost ca a trebuit sa aleg eu cu actele. Dar la bani n-a fost nicio problema. Ti-au spus cei de la asigurari ca nu platesc? Mi se pare aberant, service-ul il alegi tu, n-au cum sa te refuze.

Am mai auzit ca la alte societati se intampla astfel: daca repari masina intr-un service cu care n-au contract si daca reparatia e mai scumpa decat ar fi fost la cel mai scump service agreat de ei, diferenta o platesti tu.

O zi buna si nu fi suparata ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laura, mi se pare ceva foarte putred faza cu "bani pe care ii voi da eu din buzunar" - de ce naiba mai facem Casco si platim ratele alea aberante pe an ? Mi se pare incredibil sa nu suporte cel putin jumatate din pretul daunei, mama lor de generali...

Cred ca esti suparata, dar bijuteria o vei repara tu, incet-incet. Bine ca nu ai tras decit o sperietura, fizic ai ramas intreaga si la fel de frumoasa !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare foarte rau ...

Sper sa rezolvi cat de curand si sa fie OK pan' la urma.

Numai bine iti doresc !  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

laura, nu cred ca trebuie sa dai banii din buzunar! decontare directa ineamna ca atunci cind e gata masina asiguratorul isi da acceptul si tu iti poti lua imediat masina fara sa astepti ca plata asiguratorului sa intre in contul service-ului. tu insa dupa ce se termina reparatia iei actele pt. decont, le duci la generali, ei isi dau acceptul ( sau nu pt. anumite chestii), astepti sa plateasca si dupa aceea iti poti lua masina! mult succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te lasa pacalita, Laura! "Nu au decontare directa!"... Ce formulare! Da... insa in orice caz... nu semna nimic. Iti vor cere sa semnezi un document prin care "inchei dosarul de despagubire fara pretentii". NU FACE ASTA! Continua demersurile cu dosarul de despagubire. Din moment ce ai platit asigurarea... trebuie sa te despagubeasca... nu conteaza unde iti repari masina. NU SEMNA NIMIC FARA SA TE DOCUMENTEZI! Eu am trecut prin asta (si pe mine vroiau sa ma "convinga"). In final... mi-am primit banii. Pentru mai mult... contacteaza-ma pe messenger (ai adresa pe profil).

Share this post


Link to post
Share on other sites

laura, nu cred ca trebuie sa dai banii din buzunar! decontare directa ineamna ca atunci cind e gata masina asiguratorul isi da acceptul si tu iti poti lua imediat masina fara sa astepti ca plata asiguratorului sa intre in contul service-ului. tu insa dupa ce se termina reparatia iei actele pt. decont, le duci la generali, ei isi dau acceptul ( sau nu pt. anumite chestii), astepti sa plateasca si dupa aceea iti poti lua masina! mult succes

ai inteles mult mai bine decat Emil despre ce este vorba. Problema este insa la "astepti sa plateasca si dupa aceea poti lua masina". Poate dura de la mult pana la niciodata decontarea, probabil Primus are niste experiente dureroase cu anumite societati de asigurare iar acum sufla si-n iaurt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati putin... Dintr-o greseala de exprimare am dat de inteles ca nu imi voi recupera banii.

Nu asta am vrut sa spun. Voi suporta , in prima faza, din buzunar cheltuiala pentru ca Primus nu are decontare directa cu Generali. DAR voi recupera banii de la Generali ulterior. In felul acesta imi pot lua masina din service imediat dupa reparatie, nu trebuie sa astept ca Generali sa faca plata.

Suparata nu mai sunt, din fericire am avut tot sprijinul langa mine.

In concluzie, am tras ceva invataminte din asta, de cand s-a intamplat pastrez distanta suficienta fata de masina din fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am patit ceva asemanator(am gasit masina lovita rau in parcare) si am alergat dupa un service care sa aiba decontare directa cu asiguratorul (Alianz) . Totul a mers foarte repede pt ca serviceul avea decontare directa. Deci Laura are dreptate, este mai rapid sa dai banii din buzunar pt ca poate dura si o luna pana plateste Generali reparatia masinii catre Primus. Cei de la Primus nu dau masina pana nu plateste asiguratorul, oricum asiguratorul plateste mai tarziu decit poate un service sa repare dar daca exista o relatie mai stransa intre asigurator si service toate se misca mai repede .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te duci la Primus, ei iti fac un deviz de lucrari sau o facura proforma cu care te duci la asigurator si isi da acordul de plata. In momentul asta te duci cu masina la Primus, o bagi in service, ti-o repara si o iei. Avand acordul de plata de la asigurator nu au de ce sa-ti retina masina dupa reparatie. E ilegal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca am trait un cosmar "live" cand am vazut pozele. Este identica cu a mea doar ca eu nu am casco.

In ceea ce priveste partea de asigurare, este OK ca iti recuperezi banii. Depinde ce au trecut cei de la asigurari ca daune. Ai grija ca mai dau jos din piese mai ales daca nu cunosti ce reparatii trebuiesc facute.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"capota fata, grila bara fata, bara fata, panou fata, claxon stanga (un plastic usor crapat), far stanga, deflector radiator."

3000 euro lejer, adika doar piesele, si mai sunt care nu se vad acum:D  mai e de lucru si la aripa si vopsitu + manopera!

ca idee in ce masina te-ai oprit? si aprox viteza daca o mai stii:)

bine ca nu ai patit tu ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu cred c-o sa fie 5-6000. Eu am avut aceleasi daune ca si Laura + ambele radiatoare + carcasa comp. si m-a costat 6000 de euro la S60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0