Florin2021

Probleme Clima

6 posts in this topic

Salut , sunt nou pe forum si sper ca o sa gasesc ajutor la problema mea:

Am cumparat recent un volvo s40 2009 motor 1.6 benzina , problema este ca nu merge clima. Baga aer rece doar la pasager la sofer baga cald indiferent de mutarile din consola.

Fostul proprietar a dat jos motorasul de recirculare crezand ca de aici este problema , eu am schimbat acest motoras am facut calibrare cu Vida si la acel motoras parametrii sunt 0 indiferent de actionarea butoanelor.

Am schimbat modulul CCM pe motiv ca cel original dupa masina imi dadea o groaza de erori.

Cu cel "nou" nu mai am erorile vechi si a mers si calibrarea( cu consola veche nu se putea face)

Acum am eroare permanenta la recirculare si nu pot schimba sa bage aer rece la sofer

20210629_014702.jpg

IMG-20210620-WA0000.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Eu am un v50 din 2011. Problema asta cred ca o am si eu. Clima din partea stanga baga aer rece si pe partea dreapta baga cald. Indiferent de temperatura setata. Sambata am programare la un service . Daca sunt persoane care au avut problema asemanatoare ,poate ne ajuta cu un sfat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , eu am identificat problema. Trebuie desfacuta clima si puse pe pozitie flapsurile de dirijare a aerului. Fostul proprietar a umblat pe la una din cele 3 flapsuri din stanga (sofer) si le-a dat peste cap

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc. Este o procedura complicata? Saptamana viitoare plec in concediu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles trebuie dat bordul jos. Sa vad ca mecanicul/ electronistul dupa ce vine din concediu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now