Sign in to follow this  
Followers 0
Roberto

Vin chinezii pe piata romaneasca cu clonele

19 posts in this topic

Cat tupeu pot avea baietii astia incredibil !!Mi se pare mie sau masina din articol seamana izbitor cu un BMW ?

http://economie.hotnews.ro/stiri-auto-4631690-producatorul-chinez-masini-brilliance-spera-intre-piata-din-romania-vara-lui-2009.htm

"Sedanul BS6 a facut valva acum 2 ani, cand la un test de siguranta facut in Europa a obtinut un rezultat dezastruos. Acest lucru a modificat radical planurile de vanzari ale companiei, i-a afectat grav imaginea si i-a obligat sa schimbe o serie de componente pentru a putea obtine rezultate bune la testele de impact."

Mda imi imaginez

Flashback

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca faci comparatie intre cele 2 masini,eu zic ca e mare diferenta...si nu poti spune ca nu e laudabila,in masaura  in care se poate  ;D .Constructia de masini in China e...pionierat.Si uite ca au curajul sa se dea la masini  "tari".

Daca mai cauti pe net o sa vezi ca au copiat inclusiv Rolls Royce!!! ;D

Este o vorba,pe la noi: "NU E PROST CEL CARE CERE,CI CEL CE DA!" Si eu zic ,ca in multe alte domenii se aplica(vezi chiar criza din America).

La noi in Romanica  :D se vor gasi destul de multi partogari care sa se laude cu astfel de masini... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
La noi in Romanica  Cheesy se vor gasi destul de multi partogari care sa se laude cu astfel de masini... Cool

Asai ???  ;D:D :D Pun pariu ca o sa le mearga bine vanzarile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea le merg bine vanzarile, primii "chinezi" de pe piata romaneasca au fost grecii de la Alexandros Motors, pur si simplu Hoover nu se vinde, nu au service si dealeri. Dupa ei au venit cei de la Geely dar nici ei nu prea vand, adica au pret bun dar mai bun e Loganul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Test comparativ dintre un N95 Made in Finland -in partea stanga si N95 Made in China cumparat de pe Ebay -in partea dreapta:

Aveti grija ce cumparati!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu cunosti produsul, il cumperi si iei o mare, mare teapa. Chinezii astia ne-au invadat mai ceva ca rusii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Printre clientii firmei in care lucrez se numara si o companie care are un punct de lucru si in romania, numita HUAWEI. Intr-o discutie  cu europe-managerul lor pe tema copyright-ului, mi-a raspuns ca in : " In China the only right that we have is to copy...". Asa ca de ce ne-ar mai mira clonele...

Apropos.... stiti ce inseamna HUAWEI?  = CHINA POATE!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai auzit vorba: "Dunmnezeu a lasat dorinta si a luat putinta!"...?

Va veni o vreme cand si China se va "lovi" de aceste vorbe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt convins ca in 10 ani kiar si kinezii vor face masini bune. Mana de lucru ieftina.......pretul va fi mai mic , tehnologie exista , daca nu , se fura , cum fac si altii..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chinezii chiar fac masini bune, seria 5 de la BMW, Volvo S40 se fabrica din 2006 in China, VW fabrica in China din anii 2000, fabrica din China a concernului VAG exporta in Australia, Noua Zeelanda si India.

Nu vad de ce industria auto chineza sa nu poata fabrica masini bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu zic ca nu le fac bune,dar nu sunt fiabile;si cine se frige odata cu ciorba sufla si-n iaurt... ;)  .Sa nu-mi spui ca dupa ce iei teapa cu un produs,o sa-l mai cumperi vreodata daca e facut cam in aceleasi locuri...

Sunt convins ca o sa ai o mare reticenta sa cumperi un volvo s40 facut un china!Daca te-as pune sa optezi intre unul SH in stare f buna si unul din ala , nu cred ca mai e nevoie sa spun pe care l-ai  alege... 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca S40-urile destinate pietei lor se fac in China si cele destinate Europei se fac aici in Europa pe undeva !!

Chiar citisem un articol nu de mult cum ca vanzarile Volvo in china au scazut mult deoarece calitatea masinilor facute acolo pentru piata lor e cam indoielnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi..nici "autohtonii" nu se incred in ele.Pana la urma eu cred ca si acolo exista fuduli, care sa se laude ca au  luat ceva mai bun ca vecinu'  ;D.

Mama,sa vezi cand o sa-i atinga pe "chineji" criza financiara... ;),cum o sa-si mai vanda ei  "bulizii" facuti la ...copy -paste  ::)???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ei au fost loviti de criza, bursa si la ei functioneaza ca peste tot, adica cand pica la NEW YORK pica si la Shanghai :D

Un S40 in China costa totusi 30k E deci nu este chiar la jumatate de pret. Oricum treaba e alta, multi furnizori de piese auto s-au mutat in China, deci daca reperele sunt facute in China nu vad cum ar fii diferente intre un S40 made in China si un S40 made in EU.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e mai proasta calitatea, oficialii au declarat, uite un quote din articol

blabla

Industry experts attributed the poor sales of China-made Volvo S40 to the local production of the car model in the country. The quality of China-made Volvo S40 is lower than those imported ones and the best way for Volvo to change the situation is to seek new an OEM rather than lowering prices.

Nici eu nu inteleg de ce acolo toate se fac de pomana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar trebuia sa dai un citat si din preturi,

"The Volvo S40 2.4i will cost 305,000 yuan and the Volvo S40 T5 will cost 368,000 yuan. According to the cooperation agreement between the Swedish car manufacturer and Changan Ford, Volvo has granted a licence to Changan to manufacture and sell cars throughout China.  "

10Yuan=1E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt convins ca vreun "top manager" de la Volvo,va realiza ca un Volvo valoreaza mai mult facut "la mama lui" decat in alte tari mai ieftin.Nu va dura mult si o sa vedeti si alte mari firme,care,poate si din "nationalism" si din experiente neplacute , vor reveni la fabricarea in tarile de bastina. Si va creste valoarea "morala" a calitatii masinii.

As face o comparatie...sa iei un ferari facut in china si unul italian...cam asa o sa puna problema cumparatorul,eu cunosc deja persoane ,in transport,care au preferat sa dea cu 40%(!) mai mult ptr o masina facuta ..."la mama ei"  si nu una ieftina cu multe zorzoane... ::)

Deocamdata volvo este parte a ford.Iar politica americana in finante...nu cred ca merita "povestita".Cand Volvo va fi din nou "adoptata" de un european...eu zic ca se va schimba optica...sau cel putin asa sper.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja gasiti pe net noile info despre fiabilitate, se pare ca masinile americane au inceput sa bata europenele la fiabilitate, nu m-ar mira ca peste cativa ani sa vedem si masinile chinezesti in topul de fiabilitate daca americanii au reusit dupa 20 de ani cred ca chinezii pot in 10 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0