Adrian83

Achizitie xc60

7 posts in this topic

Buna ziua,

M-am tot uitat pe forum si pe net, dar sincer, nu am gasit raspunsuri la ceea ce-mi doresc despre XC60.

Vreau sa achizitionez unul din 2015 (varianta facelift cred ca este) si am urmatoarele neclaritati:

-motorul de 2, cred ca este doar cu FWD si doar 2,4 este  AWD sau pe modelul din intervalul 2015-2017 si motorul de 2 motorina are AWD ? (ma intreseaza doar 4x4/AWD)

-ca si km nu vreau mai mult de150k-160k, chiar si mai putin, eu fac aproximativ 40k/an; la ce probleme ar trebui sa ma astept la km acestia?

-din ce am lecturat, distributia este pe curea, care este primul interval cand trebuie schimbata si ce costuri implica ?

-ce consum are, dar real ?, eu vin de pe un x3/2007, motor de 2d, nu am un condus agresiv si aici am consum mixt, real, de 6/100, consum facut la pompa si culmea atat imi arata si pe bord :).

-ce insemna in bani o revizie: ulei, filtre(ulei, motorina, aer si polen) ?

-ma intereseaza cutie automata, puteti sa-mi spuneti mai multe detalii (plusuri si minusuri)? la cat timp se schimba uleiul si  alte hibe?

-orice alte aspecte ce tine de acest model, minusuri, probleme etc ma intereseaza.

Ma tot uit de vreo luna de zile pe mobile si inclusiv pe Ro, dupa acest model XC60/min2015 si chiar vreau sa-l achiztionez, deci orice info este binevenita, indiferent ca e buna sau negativa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Adrian si bine ai venit printre noi, 

Am la cateva intrebari pareri - restul colegilor care au cunostinte tehnice mai solide iti pot raspunde: 

-motorul de 2, cred ca este doar cu FWD si doar 2,4 este  AWD sau pe modelul din intervalul 2015-2017 si motorul de 2 motorina are AWD ? (ma intreseaza doar 4x4/AWD). Exista ambele variante si pe motorul D4 2.0L 

-ca si km nu vreau mai mult de150k-160k, chiar si mai putin, eu fac aproximativ 40k/an; la ce probleme ar trebui sa ma astept la km acestia? Daca masina a fost intretinuta cum trebuie, nu ar trebui sa te astepti la probleme majore. 

-ce consum are, dar real ?, eu vin de pe un x3/2007, motor de 2d, nu am un condus agresiv si aici am consum mixt, real, de 6/100, consum facut la pompa si culmea atat imi arata si pe bord :). Daca mergi linistit, cam o medie de 6 ai avea si pe asta

-ma intereseaza cutie automata, puteti sa-mi spuneti mai multe detalii (plusuri si minusuri)? la cat timp se schimba uleiul si  alte hibe? Eu am avut cutia automata in 8 rapoarte cu dublu ambreiaj, foarte performanta, si nu retin sa trebuiasca schimb de ulei in cutie. 

-orice alte aspecte ce tine de acest model, minusuri, probleme etc ma intereseaza. Va presupune probabil drumuri la Bucuresti la revizii si eeventuale probleme - nu prea sunt service-uri bune de Volvo in afara de Bucuresti - poti apela cu incredere la colegii de pe forum cu service Volvo. 

Succes cu achziitia!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Revizia la dealer costa intre 1000 lei (simpla, 2 filtre) si 1500 (4 filtre). Depinde de bonificatia la care se incadreaza masina, dupa 4 respectiv 6 ani au reduceri de 20/30% pentru unele operatiuni.

In cutia de viteze, conform producatorului (Aisin) se schimba uleiul. 60-80k pentru Romania este un interval decent. Costul nu este de speriat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, maverick said:

-motorul de 2, cred ca este doar cu FWD si doar 2,4 este  AWD sau pe modelul din intervalul 2015-2017 si motorul de 2 motorina are AWD ? (ma intreseaza doar 4x4/AWD). Exista ambele variante si pe motorul D4 2.0L 

 

Dupa ce an exista  AWD si cu motor de 2 si cum pot sa-mi dai seama? Ma intereseaza modelul intre 2014-2017, cel putin aici ma pot eu incadra cu banii.

Vad unele anunturi in care este precizat motor de 2 si 2x4 sau FWD si am vazut anunturi si cu motor de 2 dar nu este precizat nimic. Nu as vrea sa fac niste drumuri aiurea, mai ales ca ma uit foarte mult pe Germania, dar cel mai mult as vrea sa gasesc ceva de pe Olanda/Belgia, dar revenind la cel mai important aspect, cum as putea sa-mi dau seama daca este motor de 2 cu AWD, pentru modelul din intervalul 2014-2017 (cred ca se mai numeste "facelift").

Share this post


Link to post
Share on other sites

singurul de 2.0 care e 4x4

e benzina     

scumpe rau

restu daca e 4x4 e de 2.4  190 respectic 220 cai e6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua!  Tot in cautari ma aflu si eu. Exista vreo posibilitate de a afla ce fel de cutie automata se afla pe masina. Ma intereseaza in mod special modelele din 2016-2017avand cutia automata cu 8 rapoarte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Cutia se imperecheaza cu motorul, dar in principiu pe modelele din 2016-2017 o sa gasesti TG81SC, cutia cu 8 rapoarte.

Sunt cateva exceptii dar foarte rare (de genul T5 cu motor de 2.5l in 5, cutia in 6).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now