bugscata

Activare functii suplimentare Volvo V60 2015

7 posts in this topic

Buna ziua!
Stie cineva ce este necesar pentru activarea functiei de faza lunga automata ? 

Masina in cauza este un Volvo V60 cu senzori de lumina si xenon adaptiv. 

In afara de activarea functiei din computerul masinii ar mai fi necesari alti senzori?

Multumesc,
Catalin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

When AHB is activated the imgfc7cbfd991f6e99dc0a801e7013aea23_1_-- symbol illuminates in the instrument's information display.

https://www.volvocars.com/ro/support/manuals/s60/2014w20/instruments-and-controls/controls/active-high-beam

De data asta am cautat eu :)

Daca ai  senzori de lumina si xenon adaptiv, nu e obligatoriu sa ai si faza lunga auto.

 

Edited by Victor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns, Victor. Nu am fost clar, ma refeream la "retrofit" sau adaugarea functiei si activarea ei in calculatorul masinii.

Nu am faza lunga auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

AHB se bazeaza pe camera video din parbriz - aceasta detecteaza luminile exterioare si declanseaza schimbarea automata a fazei in mers - inclusiv la intrarea in localitati. 

 

Edited by maverick
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

De principiu anumite functii (optiuni) ce se doresc a fi valabile pe un auto iar ele nu exista ,NU se pot decit adauga (soft +hard) ulterior la niste costuri foarte ridicate (pentru proprietarii novici in acest domeniu, in regie proprie).Cazurile particulare nu le discut :)

Ca atare daca este musai ,cutare optiune de adaugat se face mai simplu si economic prin reachizitie de auto ce cuprinde si optinuile dorite  pe linga cele existente  anterior .Simplu.

Cam asta este situatia la aceasta marca conservatoare,rar vandabila ,etc cu adaugarea de optiuni si nu numai.

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, Vvolvo a spus:

...............Cazurile particulare nu le discut :)

 

B)B):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now