MadalinSilviu

Volvo V40 \ S60

5 posts in this topic

Salutare tuturor!

As dor sa achizitionez si eu un Volvo V40 sau S60 si m am gandit sa va intreb daca imi puteti da niste sfaturi in legatura cu aceste doua modele. Ce motorizare ar fi cel mai ok pentru ele dintre cele de pana in 2000 cm3, daca sunt cat de cat fiabile ca masini etc. 

Am gasit deja cateva masini si voiam sa intreb prima data, sa nu fac cumva vreo greseala. Anul de fabricatie ar fi undeva intre 2013-2016.

Astept raspunsurile dumneavoastra.

Va multumesc si o zi frumoasa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

 Ar trebui sa citesti atent acest forum cu privire la modelele V40 S/V60 respectiv la motorizarile VEA  sau  celelalte in 5.Totusi.

in linii mari daca circuli 80-90% urban (nu specifici loc. la avatar ,ID) benzinar .Invers diesel.

Motorizarile sint VEA  dupa 2014 cu binecunoscutele probleme segmenti +pistoane indiferent ca optezi  V40 sau S/V60.Trebuie sa tii cont ca indiferent  daca achizitia este comunitara sau intern Ro sansele sint mari sa dai peste ce vorbeam .

Daca optezi pentru  motor in 5  atunci este de bine insa costa mai mult decit un VEA pina in 2016.

La benzinare preturile sint mari  cu ceva sanse de reusita motor ok .Cam asta este vorba in linii mari. Auto Sh este doar un fier care se comporta bine numai daca fostul sau fostii proprietari a ( au ) avut grija de auto.

  P.S Observ ca se cumpara acum Volvache  Sh precum Dacia sau Oltcit pe vremuri. Sint ieftine acum la achizitie dar intretinerea sau remedierea unor probleme medii sau majore "rupe" buzunarul.

Fericiti pot fi  doar cei care fac 7-10000Km /an, in rest cine merge  serios  anual isi cumpara auto nou sau macar cu 2,3 revizii..

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amuzant e si faptul ca toti vor motoare pina in doi litri,sa aiba taxe mici,ca ulterior sa scoata din buzunar bani mai multi pentru lipsa de fiabilitate...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 19/11/2021 at 6:13 PM, Vvolvo said:

Salut

 Ar trebui sa citesti atent acest forum cu privire la modelele V40 S/V60 respectiv la motorizarile VEA  sau  celelalte in 5.Totusi.

in linii mari daca circuli 80-90% urban (nu specifici loc. la avatar ,ID) benzinar .Invers diesel.

Motorizarile sint VEA  dupa 2014 cu binecunoscutele probleme segmenti +pistoane indiferent ca optezi  V40 sau S/V60.Trebuie sa tii cont ca indiferent  daca achizitia este comunitara sau intern Ro sansele sint mari sa dai peste ce vorbeam .

Daca optezi pentru  motor in 5  atunci este de bine insa costa mai mult decit un VEA pina in 2016.

La benzinare preturile sint mari  cu ceva sanse de reusita motor ok .Cam asta este vorba in linii mari. Auto Sh este doar un fier care se comporta bine numai daca fostul sau fostii proprietari a ( au ) avut grija de auto.

  P.S Observ ca se cumpara acum Volvache  Sh precum Dacia sau Oltcit pe vremuri. Sint ieftine acum la achizitie dar intretinerea sau remedierea unor probleme medii sau majore "rupe" buzunarul.

Fericiti pot fi  doar cei care fac 7-10000Km /an, in rest cine merge  serios  anual isi cumpara auto nou sau macar cu 2,3 revizii..

Eu cred ca fac maxim 7000Km pe an. Multumesc frumos pentru raspunsul prompt. Eu sunt din Bucuresti, deci in majoritatea timpului aici voi conduce. Bugetul meu este undeva la 12.000Eur si voiam sa o achizitionez din Belgia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In acest caz ,iti trebuie un benzinar ,cutie manuala. Dat fiind faptul ca M.Y. dorit este max 2016  si bugetul ~12000E esti nevoit sa achizitionezi motorizare ecoboost, Ford -Volvo. Sint motorizari in regula .Rulajul poate fi chiar si  9,10,11 revizii , pentru ca  achizitia sa fie in buget pe cit posibil.

Vorbesc in teorie ,fiindca practic posibil sa fie mai ieftina dar depinde si de noroc.Si da ,mai bine din NL (ceva mai scumpe),B,D decit Ro si finaciar vorbind si tehnic.Vreo licitatie ,vreun particular,dealer Volvo.

 Daca totusi inclini spre diesel atunci nu  ramine decit sa vezi tu ce si cum alegi ...

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now