Sign in to follow this  
Followers 0
Ujio

Baterii sirena,alarma

5 posts in this topic

Salut.Vreau sa repar alarma masinii,adica 9452709 taiata si baterii schimbate.Toti pe net pun alt format de acumulatori decat ce gasesc in ea.Stie cineva ce tip de baterii sunt acelea 3 pastile in ea?Ideea e sa le gasesc inainte de autopsie.Multumiri anticipat,o seara linistita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa arata  pentru platforma P80., cel putin pina prin 2001.

Cel mai simplu desfaci insa posibil sa ai acumulatori mai noi pentru vremea aceea adica Ni Mg Hibrid.

Banuiesc ca  tensiunea este  3,6V  si curent undeva mediu 500-600mA ,deci ar merge si din astea noi ,fabricate pachete si nu din mai multi acumulatori inseriati.

Sint un simplu tampon de energie  si nimic mai mult pentru alarma. 

Acc.jpg

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este in regula.Ma orientasem dupa ce spuneai ,"3 pastile".3X1.2V

Daca are 7.2V atunci ar trebui sa ai 6 elemente tip disc . Se pot gasi si de 3.6V acumulatori  sa pui 2 buc. In orice caz te poti orienta dupa raport pret / calitate si poti jongla  cu numarul de bucati ori mai elegant si sigur ca si marime si spatiu pentru un singur  de 7.2V.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut autopsia,azi a fost frumos afaraB),si aveam de afumat cite ceva oricum....Am gasit ce a gasit rusul din linkul postarii precedente.Si am cumparat ieftin tot ce a pus el,astept sa livreze.Insa voi inchide carcasa cu Scotch de calitate,altceva nu imi trece prin cap....Cit mai etans posibil,sa nu intre apa...Apoi mai prind o ora a unei zile frumoase si o pun pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0