Sign in to follow this  
Followers 0
Horatius

Internet Volvo XC60

13 posts in this topic

Salutari. Am un XC60 2015, nu stiu exact denumirea sistemului meu multimedia, dar cu siguranta nu are modem pentru internet, locas pentru cartela SIM. Pot conecta sistemul la internet prin Bluetooth sau Wireless. Atat. Doar pot conecta, nu pot folosii internetul. Ori ca incerc Apps, ori Internet Browser. Din ce am citit pe ceva site-uri externe ar fi ceva problema in certificatele instalate pe masina. La reprezentanta nu au putut rezolva, raspunsul a fost ca nu sunt actualizari pentru modelul meu. Ce ma sfatuiti sa incerc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Poti pune o poza cu unitatea ta - vazuta din fata? Si de asemenea un print screen cu detaliile sistemului -> About? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Merita incercat sa faci inca o retea WiFi fara WPA2 -> TKIP - daca retin corect aici s-ar putea sa fie problema. Incearca asa si spune-mi daca merge. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti dai seama ca am incercat. Cu parola/fara, la router-ul de acasa, la alt telefon, etc. Problema este din softul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ai 2 optiuni, in ordinea de mai jos:

1. reseteaza unitatea -> about -> reset to factory defaults

2. update soft la un dealer - cel mai apropiat la Cluj cred daca mai sunt dealeri volvo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si 1 si 2. la reprezentanta au spus ca nu este update disponibil. Am dat mail la volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aplicatiile(daca aveai)ar trebui sa functioneze,browserul in schimb,nu mai este disponibil si nu poti face nimic....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merg nici unele. Acelasi comportament la accesare browser si Apps. Connecting 3-4 minute si eroare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate o diagnoza a unitatii la dealer atunci? Cu conditia ca stiu ce fac. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. O sa insist la reprezentanta. Nu stiu daca am cu cine, e complicat cu modificarile la Volvo. Ma asteptam sa poti modifica/adapta diverse chestii cu o interfata dedicata. Se pare ca e mult mai greu ca la grupul VAG. Plus informatii mai putine pe net.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Offtopic

La Volvo sa stii ca ai de insistat mai cu seama ca ,din ce spui ca ai efectuat pina acum si nu s-au vazut lucruri rezolvate.

Este marca slab vandabila ,conservatoare , soft f.f. bine gestionat si nu poti face comparatie cu VAg sau alte marci unde informatia este "insusita" intr-un fel in /din  virtual tot de prin Service-uri  de pe tot globul "gasite" de cei care posteaza .( cel putin  as zice 50%) . 

Apoi  din ce mai cunosc incepind cu 2015 Volvo face orice interventie numai online si f.f.f rar isi poate baga nasul careva in ceva legat de softurile masinii ,fara sa se conecteze la serverele Volvo.  Ca si persoana particulara daca ai fi interesat macar o data, trebuie sa iti faci abonament ( ore ,zi ,sapt. luni,etc),scula diagnoza OEM , acces validare  dealer  national (conform site-ului Volvo) etc  ...

Apoi vorbind in general , acest  lucru  este intelept fiindca stiinta costa si nu oricine trebuie sa  isi rezolve  niste chestii mokka, in  special  in Ro.(sincer sa ma intelegi ca nu vorbesc de cazul tau)

Poate fi o chestie delicata ce ai de rezolvat ,ori nu se stie ,lipsa electrician pro ,etc ..Totusi ai o chestie care implica  notiuni de IT corelate cu electrica auto si nu este un  fleac ,ma gindesc. Nu scuz oricum pe nimeni.

 Sper ca nu te-am plictisit dar cam asta este Volvo referitor la orice update de soft  si interventie sigura pentru auto  MY 2015-

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spune si colegul Vvolvo mai sus - la Volvo tot softul este imperecheat cu masina prin serverele Volvo practic, cu foarte mici exceptii. In consecinta, orice update de soft practic de cand cu Volvo 2.0 mai ales se poate face doar prin serverele Volvo, online - si pentru fiecare soft se plateste daca este "optional" - iti spun ca si eu am platit o gramada de bani pentru softuri optionale - cum ar fi upgrade IAM la softul pentru noul sistem de navigatie si noile harti de la navigation.com. Am platit inclusiv update optional pentru radarul masinii la o versiune mai noua, mai performanta. Efectiv pentru masina mea aparea ca optional si costa bani. 

De aceea spun ca o diagnoza si o parere cu ce se poate face necesita in opinia si experienta mea respectiv necesita neaparat un tehnician Volvo care stie ce vorbeste - isi da seama de unde e problema ta si respectiv daca se poate face upgrade la un soft mai nou de exemplu. 

in consecinta, singurul dealer Volvo care stiu eu ca stie cat de cat asa ceva este la Bucuresti - Primus Auto. Sper sa ma insel. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0