Gerincz

Huruit spate XC70 AWD

8 posts in this topic

Salutare,

Am un XC70 AWD D5 c.v. manual, din 2008, 206.000 km. Se aude un hurui in partea din spate a masinii si la viteze mici, chiar foarte mici - 20 - 40 km/h. Se aude si cand nu este in bagata in viteza respectiv cand merg cu frana de motor si incetinesc. Rulmentii rotilor din spate le-am schimbat, nu s-a schimbat nimic. Poate sa-mi dea cineva un sfat cu ce este de facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cit de autorizata e parerea mea,am aceeasi masina dar seria precedenta.M-as uita la diferentialul de spate,intii as schimba  uleiul.Apoi daca persista zgomotul,pus pe rampa cu roti suspendate as vedea ce urla.Bafta la remediere,si tine-ne la curent...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat uleiul dar din pacate huruitul a ramas neschimbat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat ce era mai ieftin,asta e.Tot ca parere,as pune un aditiv DE CALITATE in uleiul diferentialului,dupa ce ma asigur ca el face zgomot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus ulei original Volvo pentru diferential. Si uleiul pe care l-am scos era f curat, de culoarea uleiului de gatit.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

rulmentii de pe pinionul de atac

din grupul spate

aici e problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puteti sa-mi recomandati pe cineva care repara, reconditioneaza diferentiale?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plateste undeva,doar sa identifice zgomotul.Apoi daca se confirma ca e grupul,procedezi.Eu as lua unul sh,de la aceia din Falticeni,sau altii.Exista posibilitatea sa gasesti pe careva dornic sa il repare pe al tau,il da jos si gaseste mai mult decat rulmenti uzati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now