Ionelmagureanu

Zgomot oprire motor Volvo XC 60

5 posts in this topic

Salutare,

Am un XC 60 2018, D4, cutie automata si am auzit de cateva luni un zgomot ciudat la cateva secunde dupa oprirea motorului, un fel de cloncănit repetat de 2, 3 ori, ca atunci cand se opreste un ventilator si mai loveste o paleta din ale lui in ceva. Am fost in service, initial au spus ca ar fi de la electroventilator, l-au schimbat dar zgomotul nu a disparut. Din discutii avute cu cei din service am inteles ca e un zgomot normal, e undeva in zona cutiei de viteza, se misca in ea niste piese la oprirea masinii, fac o cursa scurta si revin la pozitia normala. De la aceasta cursa ar fi zgomotul.

Este cineva care a avut aceasta problema si, mai ales, cum s-a rezolvat, pentru ca pe mine nu ma multumeste raspunsul dat de service. 

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, și eu am același țiuit când opresc motorul, 2-3 secunde. A apărut doar acum cu sezonul rece, mașina o am din vară, același model D4 2018. După sărbători mă duc să-mi schimb plăcuțele și le spun să investigheze bine. 

Edited by NicuCJ

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, NicuCJ said:

Salut, și eu am același țiuit când opresc motorul, 2-3 secunde. A apărut doar acum cu sezonul rece, mașina o am din vară, același model D4 2018. După sărbători mă duc să-mi schimb plăcuțele și le spun să investigheze bine. 

Salut, multumesc pentru raspuns. In ce service vrei sa mergi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Ionelmagureanu said:

Salut, multumesc pentru raspuns. In ce service vrei sa mergi?

In Cluj, avem un service bun pe Volvo, dacă mă duc la reprezentanță trebuie să mai fac ceva bani cu capra și plugușorul :))) no offence :)). Acum dimineață nu s-a mai auzit țiuitul :)) voi urmări mai atent și în perioada următoare. 

Edited by NicuCJ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now