Linky89

Achiziție volvo

4 posts in this topic

Va salut cu respect! 

As dori sa pun 2 întrebări colegilor cu experienta! 

1. Care sunt costurile de întreținere/reparație pentru un Volvo S90/V90? 

Momentan eu dețin un Passat B8 si doresc sa fac o schimbare dar sunt reticent având in vedere ca toată lumea imi spune ca, costurile de întreținere sunt ridicate. 

2. Care este cea mai fiabila motorizare? 

D3 (am înțeles ca e motor de Ford) 

D4 D5? 

Edited by Linky89

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incerc sa ajut.Sunt cam in aceeasi barca daca privesti ce masini avem.Personal,consider ca piesele la VW sunt mult mai ieftine,iar manopera e sigur mai ieftina,posesorii de Volvo sunt considerati boieri in patrie si taxati ca atare.Nu stiu ce intrari de bani ai si cit este decent pentru tine sa cheltui pe intretinerea unei masini,plus ce masina vei nimeri.Eu as ramine la vw in locul tau.Insa daca este absolut necesar sa treci la Volvo,as trece la 5 pistoane.Am ascultat de sfatul lui Gutu,si am constatat ca am facut bine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 26/12/2021 at 9:57 AM, Linky89 a spus:

Va salut cu respect! 

As dori sa pun 2 întrebări colegilor cu experienta! 

1. Care sunt costurile de întreținere/reparație pentru un Volvo S90/V90? 

Momentan eu dețin un Passat B8 si doresc sa fac o schimbare dar sunt reticent având in vedere ca toată lumea imi spune ca, costurile de întreținere sunt ridicate. 

2. Care este cea mai fiabila motorizare? 

D3 (am înțeles ca e motor de Ford) 

D4 D5? 

Nu exista motor FORD pe S90/V90...eu nu sunt iubesc motorizarile diesel, asa ca recomand un minim T5 ( la reprezentanta ultima revizie m-a costat la un S60 aproape 1400lei)

Costurile de intretinere nu difera cu mult (plus sau minus) fata de alte marci auto; acum depinde si cati km parcurgi anual ( in oras sau in afara orasului, etc).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saltul este un pic cam mare  intre ce model Volvo doresti si ce autoturism ai in acest moment.

Daca chiar iti doresti serios acest Volvo poate ar trebui sa il consulti pe Bogdan Gutu= BGMotors si te ajuta ,lamureste complet in tot ce il vei intreba. A detinut modelul CC 

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now