Sign in to follow this  
Followers 0
taketulDRC

Regenerare DPF Deasa

2 posts in this topic

Salutare tuturor, detin un V70 2010 cu minunatul motor de 1.6 Diesel, 109 hp. De ceva timp am sesizat ca DPF-ul se regenereaza foarte des, ultima oara la 160 km parcursi din care 150 extraurban si 10 urban. Mi se pare extrem de des; regimul de exploatare este unul potrivit zic eu, incerc mereu sa l tin peste 2000 de ture, schimb treptele in jur de 3000 (cand e motorul cald). A avut cineva o experienta similara? Masina are 225.000 km, am luat-o la 219.000, iar fostul proprietar a schimbat (chipurile) DPF-ul la 214.000. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

e complicata situatia la tine. mai intai trebuie vazut daca mai ai filtrul original pe masina. daca e chinezarie iti trebuie filtru nou. in situatia ca ai filtru original pe masina, trebuie verificat daca mai e in toate mintile lui. la km astia cred ca ii pe duca. daca nu e ars sau distrus in urma curatarii chimice la firme sau indivizi care se lauda ca se pricep la curatare, poti incerca sa il resuscitezi. treaba cu resuscitare inseamna demontare de pe masina, studiat filtru cu o camera video in interior si vazut daca o curatare facuta profesionist te scapa de probleme. la remontare...senzor de presiune diferentiala nou si adaptare cu vida obligatoriu. asta e parerea mea...sper sa ma fi facut inteles

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0