honci

cutie transfer xc60 revizie cutie transfer

3 posts in this topic

Salutare.

Am un XC60 din 2016, versiunea D5, awd. Are aprox 156.000 km si a inceput de la finalul verii trecute sa aiba un tacanit la partea de cutie de transfer. Cutia de viteze e ok, schimbarile de viteza se fac ca si pana acum. Planetara dreapta este schimbata, bucsele de asemenea. Zgomotul care pana acum doua luni era prezent la cuplarea in D si la rularea in plan inclinat cu panta mare, a aparut si la frana de motor (adica ori de cate ori apare o sarcina pe cutia de transfer). Pe rampa am remarcat un joc atunci cand se cupleaza alternativ R / D.  Nu am facut niciodata schimbul de ulei la cutia de transfer, haldex sau punte spate (e programat dupa Paste). Problema e ca ma gandesc din descrierile citite aici pe grup ca e fie de la bucsa unghiulara, fie s-au mancat dintii la rotile dintate de la interior. Noua reprezentanta din Cluj pare mai habarnista decat precedenta si as avea nevoie de o opinie pertinenta. Puteti recomanda un mecanic care sa se ocupe cu acest gen de problema? sau vreun atelier care sa se ocupe de o revizie cap-coada pentru o cutie de transfer?

N-as vrea sa apelez la solutia SH, pentru ca nu prea exista niciun indiciu a ceea ce cumperi. Orice sugestie insa este binevenita. Multumesc

Honci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Recomandarea de pe forum pentru service in zona ta  este Oliver de laTurda , user Volvo244 aici pe forum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now