alexvolvo21

Distributie S60 D2 2012

5 posts in this topic

Salutare,

am un S60 D2 (1560 cmc) din 2012 si as dori sa stiu la ce interval (km/ani) se face schimbul de distributie (sau unde gasesc aceasta informatie oficiala, pt ca pe carte nu scrie). Masina are acum 225.000 km si a fost schimbata o data distributia pe la 140.000 km. 

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te cam apropii de intervalul de schimb, dar nu știu exact. Însă, la orice service autorizat (mai ales că ești din București, ai așa ceva), odată cu revizia periodică se fac și recomandările pentru viitorul apropiat (un an de zile). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cureaua de distributie , cea auxiliara ,rolele si pompa de apa se schimba la 240oookm sau dupa 8ani.

Concret ,daca la 140oookm fiind schimbata  nu ramine decit sa vezi anul  si tragi concluzia singur daca schimbi sau nu.Numai despre OEM-uri vorbesc.

Depinde ce repere  au fost la  schimbarea de 140oookm.Nu ai precizat daca a fost kit OEM sau restul lumii!

 

 

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 140.000 a fost schimbata la reprezentanta Volvo Belgia cu repere originale. A fost chiar inainte sa cumpar eu masina, Nu stiu daca a fost schimbata si pompa de apa. Asadar, ma intreb pana la cati km as putea sa mai merg cu ea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greu! Tu poti merge cit vrei ,ca nu te opreste nimeni!:)

Consumabilele  cu care este echipat auto din fabrica  este recomandat  a fi schimbate la 240k sau 10 ani,

Pentru ca ai avut schimbul facut la 140k total aberant( insa probabil este ori vrajeala tipic romanesca -samsareasca  cu scrisul in carte ori auto a patit ceva) ti-am zis la +240k dupa  sau la 8 ani ori eventual 6 ani depinde cum ai exploatat auto, cu piese OEM.

Fiindca traim in globalizare , piesele cu care este echipat auto pe linia de  fabricatie OE au termen de exploatare cu un 10-20% peste cele OEM  ce le cumperi in cutie albastra.Cele aftermarket  daca ajung la un termen 1/2 fata de cele de fabrica OE(original equipment). ASTA ca pura teorie dar si practica , fiindca riscul este maxim in cazul ruperii.

 

 

 

 

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now