taketulDRC

Senzor DPF - calcul masa funingine

3 posts in this topic

Salutare, am si eu o problema cu masina mea de cand am luat-o - am in permanenta in bord martorul engine system service urgent (in olandeza, ma rog) datorat codului de eroare P1932. Codul asta inseamna ca nu mai exista aditiv (eolys 176) pentru regenerarea dpf ului. Motorul in cauza, 1.6D. Zis si facut, am completat, pe tester imi arata 15/15 parti ( deci, evident, rezervorul este plin) insa eroarea nu se reseteaza. Adica ii dau clear, dispare vreo 5 minute si reapare. 

In urma unor investigatii, am descoperit ca senzorul care masoara cantitatea de funingine din filtru (in grame) imi arata 1042 g. Ceea ce initial m-a panicat, insa dupa mi-am dat seama ca o asemenea cantitate de funingine ar fi imposibila, ar insemna ca filtrul ala e terminat si masina trebuia sa ia foc demult daca intr-adevar filtrul era asa plin. Insa masina se regenereaza constant, iar cand am verificat valorile de pe senzorul de presiune diferentiala, acestea sunt in parametri ( intre 0 si 1 hPa la relanti imediat dupa regenerare, 2-3 cam la 200 de kilometri de la ultima regenerare). 

 

Intrebarea mea este: UNDE gasesc si eu un senzor nou care sa mi masoare corect cantitatea (in grame) de funingine din filtru? Sunt absolut convins ca senzorul asta imi cauzeaza problema cu martorul + regenerarile prea dese. Am mers cu un delphi conectat setat pe live data si la un moment dat valoarea aceea a crescut de la 1042 g la 33,000g (33 kg) :lol::lol: dupa care a revenit la 1042g - deci clar e busit senzorul. Stie cineva codul de piesa? Mersi anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste codul de fabricant ,scotind piesa la vedere (vezi ca are 7 sau 8 cifre) si apoi "search"  si ai rezolvat la magazinele de profil autohtone.

Pe dinafara nu stie  cineva ce cod (P/N )are reperul.Este un convertor presiune -tensiune si o costa vreo citeva sute de ron,OEM.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună,

Cu același senzor am si eu problema.. dar pe unde este?

Are cineva poze sau vreo schiță?

Mulțumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now