Sign in to follow this  
Followers 0
emy

Presa pt rulmenti

1 post in this topic

Salutare,

Din greseala mea trebuie sa schimb un rulment fata stanga. Zic din cauza mea ca am avut un capat de bara defect, am circulat mult asa pana a ajuns uzura la panza si am facut pana. Am schimbat cauciucul, nu stiusem de capatul de bara ca era defect, am circulat mult pana la verificarea technica, cei de acolo mi-au spus sa-l schimba. L-am schimbat, deja se facuse uzura interioara si la cel nou, am schimbat capatul de bara, l-am schimbat numarand vreo 20 turns, dar erau doua branduri diferite. Nu am mers sa fac alignmentul si a inceput sa apara un zgomot pe fata, stanga. Am facut si la cauciucul nou pana, din cauza uzurii, nu pana la panza, dar era bine uzat. Am schimbat cauciucurile din nou, dupa 3 luni, si  i-am facut alignmentul. Cu cele vechi si uzate pe interior nu se auzea zgomotul asa de tare, numai cand invarteam volanul in stanga, acum cu cele noi se aude si mers drept, in stanga foarte tare, sprea dreapat nu se aude nimic. Din nefericire nu pot merge numai rotind volanul in dreapta :)

Am luat un rulment, Fag, ma gandesc la cele doua prese de rulmenti din imagine, care sa o i-au, tool kitul din cutia albastra 78mm, celalalt cred ca e general, hidraulic.

Care e mai indicat?

Multumesc.

bearing.png

bearing_.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0