Guest dmmoisi

Salut!

12 posts in this topic

Bine v-am gasit

Ma numesc Marius si am un Volvo 142 De Luxe fabricat in '73 , in posesie de prin 95 parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow ! 142 ?! Dementzial, de-abia astept sa-l vedem !!! Tu esti din Bucuresti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow ! 142 ?! Dementzial, de-abia astept sa-l vedem !!! Tu esti din Bucuresti ?

Din Constanta Loc Navodari , O sa pun niste poze curand

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Am mai descoperit pe cineva cu un 142 in Bucuresti... dar trebuie sa-l "corup" si pe el, masina e intr-o curte, cu un sac de plastic pe ea :( Sper doar sa nu fie vreun batran amarat care sa n-aiba niciun interes sa o mai mentina :(

    Vad ca sunteti deja 3 din Navodari :) Puteti sa va cunoasteti intre voi, nu strica si intrunirile "zonale" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

SPOTLESS !  ;D Super !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Waw avem si shoferi de 142 pe aici bravo..... bravo..... Volvo 142 este ultima mashina care m'a cucerit in totalitate e o mashina zuper tare......... sincer in ultima saptamana visez la o astfel de masina.

Marius te rog frumos sa pui si tu nishte date tehnice..... daca vrei, potzi si ai timp. Multzumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce date sa pun ca eu incerc sa o pastrez cu ce i-a dat masa din fabrica

Deci Motor original B20B (pentru cei care nu cunosc 1998 cm3) cu un singur carburator in 2 trepte Stromberg la 100 CP

Cutie BW35 parca nu mai stiu sigur (cutia m-a uimit cel mai tare , simpla , mica si precisa)

Dupa cum se vede are barile si semnalizarile modelului 242-244 si alea sunt puse din fabrica , bordul la fel de 242-244 (Modelul este 142 cu niste modificari de aceea cred ca l-au facut (de luxe))

Frane pe discuri fata spate cu circuit in x , dublu pe fata

..............

Dar mai bine ma intrebati ceea ce doriti sa stiti pentru ca daca este sa vorbesc despre masina am muuult de vorbit (am demontat-o total 100% pana la ultimul surub in operatiunea de reconditionare si de 3 ori motorul + anexe)

Multumesc pentru urari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cam asta ma interesa Motorul (cilindree, putere) si m'ar inetresa daca exista si vre-un motor mai puternic? ........

Am vazut niste poze pe net cu modelu asta reconditzionat in modern style care m-au imbolnavit. ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca te-am gasit! ...stii ce am in curte?

un volvo 142 din 1969 reconditionat tinichigeie=vositorie(la cuptor) la culoarea originala ..

am mici probleme mecanice in schimb:pompa de frana(sau kit-ul de reparatii) ,furtune de frana si 2 semeringuri motor;motorul e volvo 2000cm benzina!

scuze,nu m-am prezentat -Paul  ma numesc locuiesc langa BUcuresti.

Ma bucur sa aflu ca mai sunt detinatori de modele vechi de volvo,de altfel eu sunt un pasionat al masinilor vechi!

Sper ca ne vom fi de folos unul celuilalt in calitate de detinatori de volvo 142

Pe curand!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now