Guest Darren

Istoric service, cum a fost intretinuta masina?

7 posts in this topic

Stie cineva, exista posibilitatea sa aflu istoria de service a masinii pe care am cumparat-o acum cateva luni (SH)? In cartea de service exista completate doar pana la revizia de 60.000km (pana in 2005), iar la motor am gasit un abtibild cu o poza de curea de distributie pe care e scris 160.000km si luna iunie 2008. Ceea ce imi spune ca totusi reviziile s-au facut intr-o reprezentanta volvo.

Reviziile care sunt inscrise in cartea de service sunt toate facute la Euro Inter Trade Sucursala Forum Auto (banuiesc Pitesti, pt ca de acolo era masina), restul reviziilor.. nu stiu.

Avand in vedere ca e vorba de un XC90, sunt aproape sigur ca a fost intretinuta ca la carte, insa sunt curios daca se poate afla istoria masinii, mai ales ca trebuie sa-i fac revizia de 170.000 (intermediara) si vreau sa stiu la ce sa ma pregatesc pentru cea de 180.000 (daca au fost sau nu respectate indicatiile Volvo in ceea ce priveste intretinerea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, poti cere la o reprezentanta istoricul masini.

Sper sa fie complete. Istoricul exact este conditionat ; daca fostul proprietar a facut reparatii numai la reprezentanta.

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa-ne o vizita pana la Primus Auto la Otopeni si iti scoatem o lista cu toate operatiile facute la masina ta. Euro Inter Trade - Forum Auto era dealerul Volvo din Bucuresti pana in 2006. Atunci Forum Auto a ramas importatorul marcii, iar Primus Auto a preluat activitatea de dealer autorizat Volvo.

www.primusauto.ro

Istoricul exact este conditionat ; daca fostul proprietar a facut reparatii numai la reprezentanta.

Asta asa e.

Avand in vedere ca e vorba de un XC90, sunt aproape sigur ca a fost intretinuta ca la carte

Doar un control de rampa poate certifica asta. Sper doar sa ai norocul sa fie asa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.

E cam complicat de ajuns in partea aceea a Bucurestiului intr-o zi normala de lucru.

Se poate face o cerere de genul asta de la distanta? Prin mail sau fax?

Adica as veni fizic pana la service pentru lucrari la masina, dar pentru o informatie parca nu merita drumul si nervii la traficul mirobolant din bucuresti  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mai fac si exceptii  ;) Da-mi un PM cu seria de sasiu si eventual vechiul nr de inmatriculare daca il stii si iti dau pe mail raspunsul.

Cat despre un control de rampa... mai complicat prin telefon  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am trimis PM cu datele :)

Multumesc mult..

Recunosc ca peste partea cu testul la rampa am sarit cu usurinta :). Pacat ca n-au inventat astia tehnologia de a-ti trimite masina cu totul prin mail  ::)

Cand am luat masina am incercat sa ii fac o testare completa la autovit.. insa meseriasii de acolo mi-au spus ca pot sa-mi faca doar testul de vopsea (a rezultat ca e cea originala peste tot).

Avand cutie automata nu mi-am facut probleme pentru motor, cutie, transmisie, presupunand ca a fost intretinuta corect si reviziile au fost la timp :)

Iar in general masina arata bine intretinuta, si mi s-ar parea ciudat ca cineva sa de o gramada de bani pe o masina si apoi sa-si bata joc de ea neducand-o la service. E drept.. puteam sa ma insel, insa pana acum mi s-a adeverit ca e o masina intretinuta bine, si va mai merge mult si bine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now