Guest Darren

Inlocuire lichid racire: la cati ani?

4 posts in this topic

Stie cineva, la cat timp trebuie schimbat lichidul de racire? In special la XC90, dar ma intereseaza daca in general la Volvo este specificat asa ceva.. In cartea de service scrie doar de lichidul de frana, insa stiu ca alti producatori de masini cer ca si lichidul de racire sa fie inlocuit la fiecare x ani. Ati auzit de asa ceva? Se poate goli motorul de lichidul de racire? Sau nu exista posibilitatea asta? (Radiatorul stiu ca se poate goli, insa nu stiu daca se poate scurge si lichidul de racire din blocul motor).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, in general se schimba si lichidul de racire, odata la 2-3 ierni de preferat, ca isi pierde din proprietati. La fiecare motor exista un Drain Coolant, un surub pe care daca-l desfaci-iti curge antigelul din blocul motor. La radiator e simplu de gasit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci pentru raspuns. Banuiesc ca operatiunea asta nu intra in operatiunile de service normale (atat timp cat n-am vazut-o scrisa prin manualul de service), ceea ce inseamna ca n-a fost facuta niciodata -> deci, trebuie sa o fac (masina e din 2004).

O sa caut intr-un anume soft sa vad unde e drain coolant la motor, sa stiu ce sa le povestesc la service sa desfaca. Bine, iar o sa fiu tratat ca nebun, dar trebuie sa-mi asum asta :).

Recunosc ignoranta, dar trebuie sa pun intrebarea: la Volvo s-au folosit chiuloase din aluminiu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, chiulasa e din aluminiu si la benzina si la diesel...

Coolant-ul si in general toate "zemurile" de prin masina se schimba la 2 ani (lichid frana, racire, servodirectie, ulei cutie de viteze).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now