Sepukku

Sutien auto. Da sau Ba (Topic cat se poate de serios)

26 posts in this topic

Nu radeti. Asa se cheama. Car bra. E vorba de acele invelitori de bot din piele pe care, cel putin eu, le-am vazut la unele masini, in special la cele de provenienta US.

Mi-a venit ideea dupa ce, la primul drum mai serios facut in afara Bucurestiului, am gasit botul masinii plin de muste si mai ales o mica plesnitura fix langa sigla de pe botul masinii  >:( . Probabil de la cele 10000000 de tiruri care fac drumul Bucuresti - Arad si din cauza pietrelor din NENUMARATELE sectoare in lucru de pe un drum cu 2 benzi  care ar trebui sa fie european.

Ajuns la destinatie(arad) am observat ca BMW unchiului meu e plin de astfel de chestii si pot spune ca arata groaznic. La el..sant pete albe pe vopsea visiniu inchis ca sa nu mai vorbesc de tantari si muste. Pentru ca am spalat masina lui destul de des, stiu ca nu mai ies aceste pete/ganganii oricat m-am chinuit sa le frec.

M-am intresat si am aflat ca acea aparatoare de piele pentru drumurile lungi si facute cu viteza mare de fapt e destul de daunatoare masinii si ca solutia perfecta ar fi o chestie similara care e insa transparenta si din plastic care si costa de 3-4 ori mai mult. ( leather bra 50-100 $  -- plastic transparent bra 200-500 $ )

Personal cred ca un om care face drumuri lungi cu peste 120 km/h si pe sectoare in lucru , isi face botul varza in maxim 1-2 ani. Mi se pare destul de urat sa strici aspectul mai ales...cat e noua stim cu totii cat de mult ne afecteaza orice zgarietura  :D

Ce parere aveti? Are cineva asa ceva? Mi se pare o solutie buna pentru concedii atat timp cat poti sa o si dai jos lejer.

iata la ce ma refer:

carbraij0.th.jpgthpix.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

parere personala - de piele sau transparenta nu conteaza -strica aspectul masinii. prefer fara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ma gandeam si eu; arata cam urat, cel putin nici mie nu-mi place.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ma gandeam si eu; arata cam urat, cel putin nici mie nu-mi place.

arata ca dracu. Insa eu o vad ca pe o solutie temporara pentru drumuri lungi. cel putin cel de piele se poate da jos in 5 minute. am un vw beetle crem deosebit  in fata geamului chiar acum si stau sa ma gandesc cum i-ar arata botul plin de muste si plesnituri mici de la griblura care, in timp, chiar nu pot fii indepartate. Uitati-va fiecare la botul masinii proprii si o sa intelegeti ce vreau sa spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am gasit nici o pata care sa nu fie data jos cu apa sau SALIVA (lasata 5 min.). Protectie montezi daca nu vrei gauri de pietre sau alte chestii care lasa urmari pe masina. Atunci trebuie sa o imbracam toata ;D

Prefer sa schimb masca peste 5 ani decat o chestie de piele/plastic pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

That's so... last century! :D

Cea mai buna solutie este o folie extrem de subtire si transparenta, care se monteaza pe botul masinii, pe spate, si chiar si pe laterale, pana sub ornamentul de pe mijlocul usii. Credeti-ma cand va zic ca iti trebuie lupa serioasa sa poti observa ceva, chiar de la 5 cm. Si asta doar la marginea foliei, si doar la masinile care au imbinari mai ciudate. Ca daca se monteaza pana la ornamentele de cauciuc, marginea foliei se ascunde sub ele, si chiar nu mai vezi nimic, nici cu lupa, nici cu nimic.

Sunt firme si la noi in tara care monteaza folia asta. Expert Detailing, ishield, aia de la Lumar, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde pe ce masina o pui... Chiar si cea din piele nu cred ca ar arata rau pe un s80 sau pe un awd (xc70/xc90). Cu cat mai lata masina si cu cat mai multe dichiseli (vezi eleroane), cu atat mai bine.

edit: am vazut ca arata bine, cea din piele pe masinile care aveau si bullbar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu as pune asa ceva pe masina. Oricum... nu protejeaza si sticla farurilor. In plus... e extrem de dizgratioasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folia transparenta care se aplică tocmai pt protectie e o  treabă chiar bună, părerea mea, este invizibilă, păcat însă că e cam scumpă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu care ma gandeam la asta :

ad4.jpg

:yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sustin varianta andy, cu cealalta pe masina mai bine mi-as face seppuku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zippy, @andy, sunt siliconati :(

Volvo cu car bra

post-972-12877851903705_thumb.jpg

post-972-12877851904032_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zippy, @andy, sunt siliconati :(

Volvo cu car bra

N-a arata rau, mai ales pe S60, chiar arata bine...daca masina are si culoare inchisa, chiar negru, atunci zici ca e de acolo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ar trebui unul pentru parbriz :D :D :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sustin varianta andy, cu cealalta pe masina mai bine mi-as face seppuku...

revin cu niste completari

am dat aproape 22.000 euro pe masina si la nici 1 luna de cand am luat-o mi=a aparut o plesnitura pe capota. acel "bra" este facut tocmai pentru a preveni aceste lucruri neplacute. am incercat sa curat si urmele de insecte ramase tot din cauza drumului facut la viteze mari. Nu prea ies.  la spalat cred ca o sa se mai curete locul  insa sant convins ca in timp, o sa se adune si ceva tot o sa ramana. tin minte si azi ca dacia tatalui meu avea botul negru de astfel de chestii.

daca nu ati inteles cum functioneaza aceste chestii va spun eu. americanii nu sant prosti in primul rand. pleaca omul din chicago cu pontiacul firebird. merge cu 300 pe autostrada de 3-4-5 mii de km pana la los angeles. cand ajunge acolo da jos acea chesie si Voila! masina nu are nimic pe bot...care e cel mai expus la impactul cu insectele, firele de praf si pietricelele inerente  ;)

nu e nevoie de sarcasm. imi mentin parerea ca un astfel de echimpament e binevenit in anumite conditii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, iti dau dreptate. dar conteaza si gusturile fieacaruia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, iti dau dreptate. dar conteaza si gusturile fieacaruia.

crede-ma ca nici mie nu-mi place si sant sanse infime sa imi cumpar asa ceva. ipotetic vorbind insa,  prefer asa decat cu zgarieturi.

in fine...cum spun ardelenii cand inchina un pahar de palinca.."hai sa ne-mpacam"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-ar trebui unul pentru parbriz :D :D :D :D :D

Sutien nu am dar am un spray daca vrei  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am linistit si m-am impacat! Mai astept pana cand vom avea macar 1000 km (nici in vise nu sper la 3-4-5000 km) de autostrada!!!Pana atunci cred ca va face parte din dotarea standard a masinii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda ....sunt de acord cu voi...in Bucuresti e nevoie de astfel de "sutiene" mai ales cand puneti frana ...dupa un rulaj cu peste 150 pe ora...pe dn 1 vineri dupa-masa in special... ;D ;D mama, se inghesuie tantarii pe capota ...  :D

La cum se circula prin bucuresti e suficient si un prezervativ... ;D ;D...pana atunci...sa nu uitati sa va luati rovinieta...ca mor tantarii  de ciuda ca nu se pot sinucide de capotele masinilor...

Acum mai in gluma mai in serios...ai nevoie de asa ceva cand circuli cu viteza mare(la noi in tara nu e cazul) sau stai lipit de masina din fata...ceea ce nu e recomandat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

io nu mi-as pune asa ceva (parere personala) chiar daca in tara in care stau e plin de pietricele la nivelul asfaltului si vrei nu vrei mai devreme sau mai tarziu tot iti vor sari la nivelul botului capotei... dar mai bine fara chestia aia, arata ca un fel de  prezervativ care sta sa cada  :P schimba rau de tot aspectul masinii (oricum la ce masina am nu merge deloc, nu da bine)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca as gasi eu unul as cumpara una. Nu pot sa zic ca arata foarte rau pe S60 si e destul de buna. Dar pt Bucuresti mi-as lua una BLINDATA sa nu mai omor ata franele si cauciucurile, ca sa feresc toti retardatii, sa las masina sa se opreasca in ei, fara sa-mi fac griji ca trebuie plimbata prin service :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi ar placea sa am unul pentru orice eventualitate. cand am vazut prima data modelul asta de "sutien", am crezut ca are rolul de a izola termic motorul.

pana acuma musculitele care nu mi au plecat la spalat, au plecat cu servetele pampers, servetele pe care le folosesc si ori de cate ori (la inspectia exterioara obligatorie la fiecare intalnire) constat urme de rahat de pasari pe caroserie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now