dabija

Consum S60 2002 benzina 170cp

66 posts in this topic

Va salut si va stimez :)

In 2007 am cumparat masina .. 83000 km .. aveam un consum cam de 13.x %

la un moment dat sonda lambda spate s`a stricat .. comsumul a crescut cam pe la 14-15 %

bun... recent am schimbat sonda lambda .. am curatat clapeta de acceleratie si am resetat computerul de bord si acum consumul este de ~16 % ... masina avand aprox 104000 km acum

Tind sa cred ca ceva nu e cum trebuie sa fie si poate ma ajutati sa elucidez misterul.

PS: sonda montata de mine a fost luata de pe un s60 din 2003 .. acelasi motor .. ca si infatisare era ushor altfel decat originalul dar din ce am vz pe internet dupa codul de pe ea se potriveste de la 2001 pana la 2004 sau 2005 .

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Sonda lambda spate e doar de DIAGNOZA, nicidecum de amestec. Puteai sa mergi linistit cu ea asa, respectiva sonda nu face decat sa masoare eficienta convertorului catalitic si sa-ti aprinda beculetze in bord daca miroase urat dupa tine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde si cum mergi cu ea! daca bagi piciorul in ea, consuma, daca nu, nu !

Share this post


Link to post
Share on other sites

de bagat picioru` nu cred ca bag picioru` altfel decat o faceam anul trecut

si ..  concret .. voua celor cu motorare similare cat va consuma in bucuresti ?

si inca o treaba dubioasa .. din cauza unei probleme la sonda din rezervor s`a intamplat sa raman fara benzina .. lucru petrecut acu` vre`o cateva zile .. am pus benzina si am mers cu masina un nr de km care dupa un calcul simplu ma faceau sa cred ca nu indica bine computerul de bord .. el zicea 16 calculul meu era undeva in jur de 10-11 % .. si deci ..

E POSIBIL SA INDICE ERONAT COMPUTERUL DE BORD ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca indica prost ci cred ca e pus special sa indice mai mult.

Nu este o masuratoare de precizie asta e f clar

Daca ar fi pus sa masoare exact si printr-o eroare nefericita ti-ar arata ca tu mai ai benzina (dupa calculele computerului) insa in realitatea nu......  ai avea sanse f mari sa ramai pe margine in pana prostului....

deci.... cred ca e pus sa indice un consum mai mare ptr a nu avea surpriza sa ramai in pana dupa ce computerul de bord a calculat ca tu ai mai avea benzina inca n km.....

Asta cred eu... Reprezentantul volvo ar putea sa ne dea mai multe detalii sau chiar orice mecanic instruit de la orice firma auto.

Nu cred ca asta se intampla doar la volvo....

Iar in bucuresti....... cred ca ar tb gasita o alta ecuatie care sa calculeze consumul.... ceva combinat cu viteza, numar de plecari de pe loc, timp pierdut in intersectii si multe alte variabile....

Daca o gasiti poate luati un premiu la matematica :)

Cred ca un consum poti sa ti-l faci doar pe autostrada indeplinind conditiile puse de constructor

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dabija.

Mie in Bucuresti imi consuma cam 14%. Si eu merg destul de economic, din ce am vazut pe la altii consumul la aceasta masina in Bucuresti este de 15%.  Problema este cand ai resetat ultima data calculatorul, daca ai facut putini km este normal sa-ti arate mult, trebuie sa mergi cam 1000km, atunci o sa-ti arate corect. Oricum si eu am observat diferente intre BC si consumul real, consumul real este ceva mai mic la mine, cu 1 L .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie la un 2.4T imi consuma intre 15 si 16 in trafic de bucuresti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am mers linistit de cand am schimbat alea si sta proptit in 16% am deja vre`o 400 km

ma gandesc chiar sa decuplez sonda pusa de curand sa vad daca mai scade :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde mult de trafic si stilul de condus. Daca esti primul la semafor este normal consumul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma agit prea tare daca la asta te referi :D

am mers mai mult noaptea si f calm si am 14 media dupa ce am resetat computeru` cand am facut plinu` acu` cateva zile

o sa fac vre`o 200 km si sa fac iar plinu` sa vad pe hartie daca iese socoateala .. am impresia ca tovarasu` computer nu`i pe calea justa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu are cum sa fie, el citeste un debit de benzina care trece prin injectoare, face un calcul si transforma din L per ora in l per 100km. Sunt atit de multi factori in ecuatie incit nu ai cum sa ai calculul corect. Este pur orientativ iar pompa de benzina mai are si aia o abatere ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

14-15l nu este mult la traficul din Bucuresti. Cam la fel imi consuma si mie.Se poate obtine si un consum urban apropiat de cel indicat de producator daca s-ar merge noaptea :D . Pe autostrada este mult mai bine 8-9l la 130 Km/h. Daca depasesti insa limitele prevazute de lege urca si pana la 22-23l la 240 km/h. Apropo are cineva idee la 240 km/h pe bord cam cat ar fi viteza reala ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am incercat cu GPS-ul si indica cu 6-7 km mai putin insa si asta are o marja de eroare cred ca destul de maricica dar daca vrei un test sigur incearca cu un radar :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

revin cu o completare

GPS-ul arata cu 6-7 km mai putin fata de cat indica bordul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine GPS-ul arata mai putin decit bordul.

Am incercat cu doua tipuri de GPS - unul comercial (din comert) si unul profi. Diferenta nu este mare

ex: la 120 km/h la bord cel comercial imi arata 115 si cel profi 116.

Cel profi lucreaza cu mai multi sateliti. ATENTIE masurarea sa se faca intr-o zona de cimpie ptr. a avea acces la cit mai multi sateliti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. Deci 240 km/h pe bord nu are cum sa fie mai putin de 230 km/h real.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poate sa fie mai mult; daca diametrul rotilor e mai mare, parca era ceva de genul asta, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta daca nu se respecta indicatiile producatorului privind dimensiunea pneurilor / jantelor.

Daca nu ma insel raportul diametru roata / viteza autoturism este invers proportional.

Share this post


Link to post
Share on other sites

viteza masini e direct proportionala cu raza rotii :)

exista o formula v=wr  (w-asta ar fi omega adica viteza unghiulara care este aceeasi indiferent de raza) deci singura variabila e R

cu cat r e mai mare..... cu atat creste viteza. Motorul sa te tina ptr ca e  clar ca pierzi din puterea pe roata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect ... de fapt ma gandeam la altceva si anume la viteza raportata de masina si nu la cea reala. Adica daca pun roti mai mari masina imi va raporta o viteza mai mica decat in realitate si invers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da asa este

daca te referi la viteza indicata de bord.... Oricum nu stiu daca reusesti sa pui roti mai mari decat sunt in carte pentru  ca nu incap.

Cred ca nu o sa mai poti merge decat drept ca tramvaiul:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am facut consumu` pt 200 km .. calcule matemetice etc :)

15.1 % .. asta fara sa ma aventurez in trafic puternic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atit consuma acest motor, nu ai ce-i face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now