dabija

Consum S60 2002 benzina 170cp

66 posts in this topic

:D  Oh, da !  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NDB ar fii cazul sa mai citesti, sa te mai documentezi dupa care sa scoti perle .

Pt inceput iti recomand asa http://en.wikipedia.org/wiki/Bmw_5_series dupa care iti recomand sa privesti aici .

[attach=#]  BMW 525i fabricat intre anii 2003-2005

[attach=#]  BMW 525i fabricat dupa martie 2007

Daca nu stii despre ce este vorba te rog sa mai citesti .

Noul motor de pe 525i este strict ECO, in loc sa aiba 272CP cat are pe 530i are 218CP si NUMAI 176g CO2 fata de vechiul 2.5l care avea 228g CO2.

post-993-12877867872576_thumb.jpg

post-993-12877867873916_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca imi place :))))))))

Cine a scos perle ?

BMW 525i E39 consuma conform fabricantului 13.1% urban, deci nu vad cum ar putea sa consume 12%, omu a zis consum mediu 12% ceea ce e altceva, la V70ul meu consumul mediu este de 9.6% .

@xydexter BMW 525i are motor de 2494cmc iar modelul nou, E60 are fix acelasi motor, fix aceiasi cai si consuma mai mult decat modelul anterior .

In schimb un S60 facelift (dupa 2004) cu motor de 2.4@170cp consuma mai putin decat modelul vechi cu acelasi motor .

Eu unul stiam ca 525i nou are 3l chiar am spus-o dar dupa cum se vede mai sus altii m-au contrazis. Vezi ca se spune si de consum in print screenurile puse de tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of ce-mi place linistea asta, scuzele le astept insa .

Dupa cum am mai spus motorul de B5244S consuma foarte putin pt puterea pe care o ofera si mai ales pt performante si anul in care a fost creat, trebuie sa nu uitam ca vorbim de un motor conceput in 1994 si upgradat .

Consumul urban(Bucuresti)  este de 13.5% si eu sunt de parere ca e un consum foarte bun .

PS> invata si tu modelele BMW dupa care continuam, chiar mi-e greu sa-mi racesc gura degeaba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi si explicatiile pe care le-am pus, noile motoare sunt ECO pe 520i si 525i

Ia vezi cat consuma 335i care e CULMEA tot de 3L

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan eu zic ca ne indepartam de subiect. Cunosc chestiile astea.

SCUZE ? ma faci sa rad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede ca le cunosti, E60 dupa tine a avut numai motor de 3L in varianta 525i, esti priceput ce sa zic .

Si inca ceva, ma indoiesc sincer ca prietenul de care zici tu are 525i din 2007 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place ca faci presupuneri referitor la ce stiu eu ... daca ai da macar un citat din ce am spus eu gresit ar fi ceva. Ceva in sensul ca nu te-as recunoaste. Nu ai fi tu asa cum m-am obisnuit eu si poate alti cativa useri de aici de pe forum ca esti. Sincer tu cand ai postat te-ai uitat la ce am scris ?

Pana una alta  te las sa te indoiesti in continuare de ce masina are prietenul meu.  ;) (asta cu indoiala sincer m-a lasat fara cuvinte)

ps  rog un alt moderator sa intervina cumva nu am chef sa particip la astfel de discutii. multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revenim la topic sau se transforma in cearta tot ? Curat tot sau va mai las sa va contrati putin ?  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pot sa curat si eu nu e aia problema, ma deranjaza ca omu nu intelege ce ineptii a scris.

A zis asa "Eu unul ma asteptam sa spui ca ti-ai dat seama ca ai gresit cand ai spus ca "BMW 525i are motor de 2494cmc iar modelul nou, E60 are fix acelasi motor, fix aceiasi cai si consuma mai mult decat modelul anterior". Nu de alta dar nu are rost sa raspandim informatii eronate doar din orgoliul de a nu recunoaste ca am gresit."

BMW a fabricat 525i caroserie E39 cu motor de 2494cmc  si 525i caroserie E60 cu motor de 2494 cmc, ambele motoare sunt EURO4 si au aceiasi CP mai putin consumul care e mai mare la E60 .

Sa-mi explice si mie cineva unde sunt datele eronate puse de mine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti spun eu care este greseala ta. Nu citesti tot ce spune cineva pe forum si te grabesti cu remarci inutile.

Pt a nu stiu cata oara iti explic. Eu am spus asta

volvo s60 2.4i - 170 hp - consum urban 12,3l/100km - 0-100 km/h in 8,7s

bmw 320i - 170hp - consum urban 8,4l/100km - 0-100 km/h in 8,2s

bmw 325i (motor de 3l) - 218hp - consum urban 9,8l/100 km - 0-100 km/h in 6,7s

Nu am comparat mere cu pere ci modele comercializate in anul 2009 din aceeasi clasa. Consumul de 12,3% pt s60 si nu 12,7 cat era pt modelul vechi spune asta.

Deasemenea am spus ca un prieten cu un 525i are consum 12% in oras asta in conditiile in care producatorul da 10,3 %. Chiar am pus si link.

Concluzia ta a fost ca tb sa invat motoarele bmw si ca nu crezi ca prietenul meu are 525i din 2007. Pe ce baze nu crezi ?! Nu stiu si sincer nici nu ma intereseaza. Invata sa mai asculti ce spun si altii. Asta daca vei vrea ca pe viitor sa fii ascultat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok esti bun de politician ma las pagubas, imi spui ca dau informatii eronate dupa care o sucesti.

Prietenul tau nu poate avea 525i din 2007 pt ca nu s-au adus in RO decat in 2008 :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde am spus din ce an este masina prietenului meu ? Si daca s-a adus in romania din 2008 te intreb : oare nu poti sa iti cumperi din alta parte si sa vii cu ea aici? Asta ca o paranteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Daca am ridicat problema consumului nu inseamna ca ma intereseaza in mod special dovada este faptul ca am masina pe benzina si tot timpul am alimentat cu alto 101,petrom 99,carrera 100. Cred ca principalul scop al acestor forumuri este de a informa si a te informa.'' CITAT DIN RASPUNSUL LUI NDB1177 DIN 06 OCT 2009

nu asta am vrut sa spun, ci faptul ca nu ma mai intereseaza foarte mult consumul. sunt multumit de masina, de consum, etc. ce vrei sa-ti spun, eu nu am scos consum mai mic de 11% pe extra urban, poate 13% pe urban daca sunt cuminte, si 15-16% urban daca sunt mai nebun. dar repet, e deva si nu bucuresti.

si ai dreptate, scopul acestor forumuri este de a ne informa.... nu de a ne certa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este ok baubau. As fi vrut si eu T5 si sa consum +3. Nu am mers niciodata cu un T5 dar cred ca diferenta este foarte mare comparativ cu a mea. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now