Sign in to follow this  
Followers 0
iancsi

Euro 1 sau non euro

9 posts in this topic

Vreau sa imi iau de afara un 440 diesel din 95. Pe site scrie ca ii euro 1. Sunt curios cum este diagnosticata masina voastra de catre desteptii de la RAR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea este euro 1 trecuta in talon si este din '96. Am inteles ca poti sa o treci la euro 2 prin contestatie. Se face un test de noxe separat... Eu nu m-am mai deranjat, e demult inmatriculata in tara.

Masina unui coleg identica ca a mea, numai ca fabricata in '94, era trecuta euro 2...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ameu e din 90 si e non-euro daca in germania scrie Clar Euro 1 atunci asa ii,da daca scrie E1,nu ii tot una.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Leose a inmatriculat recent un 440 diesel din '95.

A iesit euro 2.

Sa ne spui ce ai decis.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

yo am fost la rar cu 460 din 10.95 si a yesit e1 avind in vedere ca e 1500e taxa cred ca in curind o sa il dezmembrez.Apropo in carte e trecut e2 de germania.bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca sunt masini si cu euro 3 sau euro 4 la care nu le ies noxele, din varii motive tehnice. De obicei e bine sa faci un itp inainte de rar, sa stii cum stai si ce poti face ptr a remedia eventualele reglaje aiurea, piese uzate, filtre imbacsite, etc.

Mai poti incerca odata, cu contestatie la decizia rar si iti face testul de noxe din nou.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal din cate stiu eu euro 2 incepe din 94 la benzina dar nu la toate marcile de masini!!! a mea de exemplu 1.9 tdi  190.000 mii km 05/1996 euro 2 asta depinde si de ce ai scris in talon si de cum merge motorul!!! la noi la rar se iau dupa noxe + un catalog pe care il au ei acolo cu toate masinile dar acel catalog este contestat de noxe la mine de exemplu a durat 7 zile pana mi au dat cartea si certificatul de omologare pt ca dupa cum mi au spus dureaz pana calculeaza valorile noxelor sa vada in ce  euro o incadreaza! in talonul meu de austria scria o2 si imi era cam frica sa nu mi o gaseasca astia E1. eu crd ca  depinde si de combustibil cand determini norma de poluare.    apropo am platit pt inmatriculare 870 e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0