acidutul

pasageri - mai ales cei de pe locurile din spate

8 posts in this topic

azi, soare fiind, putina caldura si ceva timp liber, hai sa fac curatenie in masina! zis si facut. O maturica, o carpa de praf si la treaba. Domnilor ceva de groaza : in mai putin de doua saptamani de la ultima curatenie interioara si timp in care nu mi-am aruncat ochii mai atent prin masina ce sa vezi, la sofer ca la sofer, in orice caz intotdeauna incerc sa ma urc cat mai curat in masina, pe locul din dreapta sotia sau copilul dupa caz la fel cat de cat curat, pe locurile din spate sa te iei cu mainile de par. De obicei nu iau pe nimeni la ocazie dar mai apar cunoscuti, vecini etc. si nu poti sa treci asa... dar cred ca ar trebui. Deci presurile pline de nisip si alte cele mai ales in perioada aceasta, scaunele murdare de la picioare caci am observat ca daca se urca doi in masina nu intra unul pe o usa si celalalt pe cealalta ci folosesc aceeasi usa trecand unul in partea cealalta, deci frecandu-si picioarele pe ambele spatare si pe spatiul dintre scaune de pe podea (ce sa zic de 340 care are cardan si locul acela mult mai inalt) poate isi mai termina si covrigul, cornul sau punga de chipsuri in masina si a iesit ceva de groaza. Sau stati sa vina zapada si la urcare in masina inainte de a apuca sa le spui sa nu scuture de zapada de pe ghete lovidu-le de pragul masinii ei chiar asta sa faca.  :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cumva microbuz si noi nu stim? incearca sa iei /nu iei cat mai putini pasageri,sau gaseste o scuza,te duci undeva,ai treaba,te asteapta o fata...bla,bla,bla, daca nu reusesti ,nu te plange,astea sunt inerente.succes! o iarna blanda!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ma agaseaza vre-o cunostinta care nu imi inspira incredere a fi civilizata, tot timpul ma scuz spunand ca am de luat 4 persoane in drumul meu.

Merge mereu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu le-am spus si le spun regulile de la inceput (pe scurt), inainte de urcare:

- in volvo nu se mananca (daca cineva vrea sa manance, oprim),

- in spate sunt numai 2 locuri pentru adulti, unul cu acces pe dreapta si al doilea cu acces pe stanga,

- centurile de siguranta sunt obligatorii fara nicio exceptie,

- de fumat nu poate fi vorba pt. ca se stie ca nici la mine acasa nu se fumeaza,

- nu inghesui lucruri in portbagaj,

- in habitaclu nu se transporta nimic,

- in habitaclu nu se tin nici chiar hainele groase de iarna care se dau jos si, se baga in portbagaj,

- sub luneta spate nu se pune nimic,

- nu iau necunoscuti la ocazie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mvaaai. stiu cum e cu "caii" astia care nu stiu sa isi care picioarele, si mai nasol e ca mai imi zgarie/murdaresc/incarca cu noroi si gratarele de la boxele de la usile din spate sau spatele scaunelor, dar ce sa fac, si apoi mai si trantesc usile tare, simt ca innebunesc cand ii vad cum dau cu usile alea cand pleaca, noroc ca e antifonata bine masina ca altfel m-ar auzi ce le urez.

Nici la mine nu se fumeaza, si nu se manca, ce dracu' !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In portbagaj, am muuulte pungi de nylon si mai multe prospecte de la mall-uri, ca sa le intind in porbagaj, atunci, cand trebuie, sa transport saci cu cartofi de la tara sau de la mall diferite plase...

La inceputul anului am cumparat telemea de la ciobani din Piata Cibin, am pus-o in portbagaj si pana acasa a curs tot zarul, caci s-a spart punga. Mai rau a fost cu mirosul, care a persistat aproape tot anul...Nu a ajutat niciun odorizant...Parca aveam o turma de oi in masina. ;D Dar avantaj tot eu, caci niciun prieten nu a mai vrut, sa se suie la mine in masina un timp ;) ...just me and my lovely Volvo.

Acum in Volvo-ul meu miroase tot a Volvo!! Are un miros specific, nu stiu daca imi lipseste o doaga sau mai multe, dar sincer, am inteles ca exista acest miros titpic, care aparine masinilor Volvo:

http://autos.canada.com/news/story.html?id=94ecd776-c202-4cdc-b288-950cd59a53b5

Share this post


Link to post
Share on other sites

adevarul este ca am avut 345, mai am 340-ul, am mers o buna bucata de timp cu 440 si 460, acum V40 si mirosul de volvo a fost in toate. Sa revenim: in ideea ca "iarna nu-i ca vara" adica o sa vina si zapada deci multa umezeala pe presulete ar merge un set de presulete de cauciuc? si daca da sa pun ceva ,orice sau se gasesc de volvo care ar avea si locasurile de prindere de mocheta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu le-am spus si le spun regulile de la inceput (pe scurt), inainte de urcare:

- in volvo nu se mananca (daca cineva vrea sa manance, oprim),

- in spate sunt numai 2 locuri pentru adulti, unul cu acces pe dreapta si al doilea cu acces pe stanga,

- centurile de siguranta sunt obligatorii fara nicio exceptie,

- de fumat nu poate fi vorba pt. ca se stie ca nici la mine acasa nu se fumeaza,

- nu inghesui lucruri in portbagaj,

- in habitaclu nu se transporta nimic,

- in habitaclu nu se tin nici chiar hainele groase de iarna care se dau jos si, se baga in portbagaj,

- sub luneta spate nu se pune nimic,

- nu iau necunoscuti la ocazie.

Am avut si inca am batai de cap din aceste cauze. Pentru ca am doua usi si e cea mai noua din "grup" dar si cea mai frumoasa de departe, ;D cam toata lumea se inghesuie la mine desi ar mai fi disponibile un Clio, un Stilo si niste Astra toate cu 4 usi. La fel de greu a fost si cu explicatia am doar 4 locuri nu 5 cum e obisnuit romanu cu dacie. Mi se pare cel putin incomod sa frec scaunele alea de cate ori vrea cineva sa coboare. Sant convins ca mecanismul de rabatare are si el un numar de utilizari finit. La urma urmei mi-am luat masina pentru ca mi-a placut ea ca un tot si pentru mine e tot ceea ce am nevoie. Nu m-am gandit la spatiu si alte balarii. Mirosul Volvo sper sa ramana si dupa ce trece vremea, ca toate masinile miros cand sant noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now