Guest time_traveler

salutari tuturor... din nou!

12 posts in this topic

"din nou", pt ca am fost "inrolat" aici pe acest forum minunat acum vreo citeva luni, dar am fost ff ocupat cu rezolvarea unor probleme de sanatate.

din pricina asta,nu am avut deloc timp de joaca cu "iubitele" mele. ;D

dar problemele ssint rezolvate, si de-acum incolo, le voi dai ceva mai multa atentie, (ca le-am promis! ;)

(mi s-a parut mai usor sa-mi iau o noua identitate, ca am desfiintat citeva conturi de email, si nici nu imi mai aduc aminte pe care l-am folosit sa ma inregistrez aici prima data)

deci: sint Razvan, original din Bucuresti.

nu sint mecanic de meserie, dar imi place sa ma joc cu scule ;D, si am fost indragostit de Volvo de cind ma stiu.

am fost posesorul mai multor 200, dupa are am descoperit seria 700, cu ceva mai mult comfort la bord.

ultima mea achizitie este asta (poza este mai veche, acum ea este revopsita ):

ceamairecentapoza-2.jpg

dar pt ca am decis sa incerc sa vad ce si cum este cu tractiunea asta pe fata, am demarat un proiect 850:

ziua cind am adus-o acasa:

850001-1-1.jpg

povestea ei este: intinzatorul curelei de distributie a cedat din cauza neglijentei fostului propietar, care nu l-a schimbat la intervalul recomandat, si ceea ce a urmat, se stie!

deci, dupa ceva negocieri dure, am luat-o acasa pt $800+ vreo $125 cheltuieli de transport din statul Michigan.

nu se vede prea bine din poza, dar exteriorul si interiorul sint in stare impecabila, deci cred ca mi-a luat un deal bunicel pt cheltuielile asumate.

ca o demostratie a felului de propietar a avut aceasta biata masinuta, asa arata filtrul de polen (pp ca era cel original din '96!):

misc019.jpg

am deja un motor de la dezmembrari cu vreo 80,000km, asa ca mi-am pus osul la treaba:

jymotor003.jpg

jymotor004.jpg

jymotor007-1.jpg

rugina de la mama ei din Michigan:

jymotor005.jpg

motorul cel "nou", dupa ce i-am atasat transmisia :

misc007.jpg

sora ei am luat-o acum vreo doua saptamini, de la un tip care a inceput sa lucreze la ea, dar el a lasat treaba balta la jjumatate.

masina a fost in starea asta de vreu an ('95 854turbo):

misc022.jpg

misc021.jpg

misc023-1.jpg

misc024.jpg

misc025-1.jpg

misc028.jpg

si asta a fost un deal f bun, la $175!! 8)

(in caz ca va intrebati, toate piesele necesare sint in portbagaj!)

omul era satul pina peste cap de proiect, iar nevasta il batea la cap zi si noapte (si asta nu e bine deloc), asa c-am scuipat in palma si am incheiat tirgul!

in incheiere, despre planurile mele: nu m-am decis ce vreau sa fac si pe care sa o repar.

sint inclinat catre "rosia", ca are OBD1 (care cred ca este echivalentul lui EURO1???) si este mult mai usor de citit codurile prin modulele existente sub capota

despre 764:  poate o voi tzine pe linga casa, ca are bloc rosu ;)

incaodata, bine v-am regasit, si sa auzim de bine!

mai este cineva aici pe forum din state cu Volvo? ca sa organizam si noi ceva... daca nu sintem prea departe unii de altii! :hello:

hai sa-nchinam una pt drum!

Picture12.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai re-venit. frumoase "scule" . daca tot esti prin statele unite ale SUE-i  ;D, poate ne mai ajuti cu identificatu de anumite "piese".

1000 de ani pace si multi km drepti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit in club!

multumesc, sint incintat sa fiu aici

sa fiu sincer, sper sa gasesc conexiuni cu romani din state care sint posesori de Volvo,sa ne infiintzam si noi ceva aici, ca oamenii!

am deja un amic cu un 240, dar el este departe de tot de mine (vreo 11 ore de condus)

Bine ai re-venit. frumoase "scule" . daca tot esti prin statele unite ale SUE-i  ;D, poate ne mai ajuti cu identificatu de anumite "piese".

1000 de ani pace si multi km drepti.

hehe, imi place stickerul cu elanul de pe avatar

vreau si eu unul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai revenit! La cat de ieftine sunt pe acolo poate ne ajuti sa ne luam Volvo din state. Am rasfoit pe yahoo autos si am vazut ca preturile sunt mai bune decat pe aici (europa) dar nu stiu inca cu vama cum e, fericitule,tu cel putin ai autostrazi pentru ele,ai unde sa le lasa sa scoata tot ce pot ele mai bun! Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit si drum uscat iti doresc.

Daca tot avem pe cineva din State, poate ne ajuti cu niste comenzi mici de stikere. Eu am facut comanda de 11$ (insignifianta, recunosc) de 6-7 stikere si nu am primit nimic desi era cu plata propusa de ei. Cred ca este mai sigur cu o scrisoare. Ce crezi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc, le am deja :P

Bine ai venit si drum uscat iti doresc.

Daca tot avem pe cineva din State, poate ne ajuti cu niste comenzi mici de stikere. Eu am facut comanda de 11$ (insignifianta, recunosc) de 6-7 stikere si nu am primit nimic desi era cu plata propusa de ei. Cred ca este mai sigur cu o scrisoare. Ce crezi?

de pe ce site? daca le-ai comandat dela dave, e baiat bun, se tine de cuvint, dar citeodata mai tirziu... in orice caz,e mai bine decit niciodata! :)

este f ocupat cu slujba si afacerea,cred ca s-a intins mai mult decit i-a permis plapuma, dar le va trimite fara indoiala!

am comandat un set dintr-ala periculos pt 240 odata, au ajuns dupa 3 luni!

Bine ai revenit! La cat de ieftine sunt pe acolo poate ne ajuti sa ne luam Volvo din state. Am rasfoit pe yahoo autos si am vazut ca preturile sunt mai bune decat pe aici (europa) dar nu stiu inca cu vama cum e, fericitule,tu cel putin ai autostrazi pentru ele,ai unde sa le lasa sa scoata tot ce pot ele mai bun! Bafta!

zippy, ca sa-ti spun, amenzile pt viteza excesiva sint scumpe, asa ca nu imi permit sa alerg prea tare... prea des! ;)

despre preturile la volvo: daca nu esti pe una dintre coaste, sint mai ieftine, mai ales daca au nevoie de putzina "tandrete" :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare time_traveler,

felicitari pt. initiativele de a pune pe picioare masinile alea  :sunny:

cat despre preturile volvo, eu nu vreau masina ieftina...ci de calitate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pt primirea calduroasa,toate cele bune si dvs tuturor!  :wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit!

Vad ca ai o adevarata colectie de volvo... sa le stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit!

Vad ca ai o adevarata colectie de volvo... sa le stapanesti sanatos!

multumesc! din pacate, numai una functioneaza la ora actuala :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now