Sign in to follow this  
Followers 0
dalin1970

Atentie Electromotor...

2 posts in this topic

Mergand pe drum am avut surpriza ca, in timpul mersului, sa se cupleze electromotorul singur...de 2 ori pe o distanta de 16km. Chiar cu cheia scoasa din contact elctromotorul mergea fara probleme....m-am dat jos din masina si am scos de fiecare data borna de "-" de pe baterie...am lasat 1-2 minute si si-a revenit....Seara am parcat masina, in viteza I si fara frana de mana trasa si surpriza...dimineata am gasit masina proptita in zidul supermarketului (parcarea e in spatele unui supermarket), cu bateria pe zero...zero tensiune...mai iasa si paznicul de la magazin si-mi zice "nene, bere sau tuica ai baut aseara, ca la fix ai parcat masina" ;D. Deci, in timpul noptii s-a cuplat electromotorul singur si-a plecat la drum....Bafta mea ca nu mi-a luat foc instalatia electrica sau compartimentul motorului...Cauza: un mititel releu de comanda din cutia de sigurante de la motor, pe contactele caruia am gasit o biluta de zgura...releul de comanda al electromotorului. Electromotorul a scapat, doar platanul cu suportul port-perii si bucsa a trebuit sa le schimb, statorul si rotorul cam afumate dar le-am spalat cu alcool tehnic. Sfat: atentie la simptomele de defecte electrice, tratati-le cu seriozitate caci puteti avea surprize....Atasez si o poza cu blocul de sigurante si relee....

post-342-12877853422095_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasoala treaba, dar si un pic hilara... iti dai seama daca aveai masina parcata pe dreapta, si fara obstacole in fata ca o dadeai la 112 ca furata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0