Guest vecinu

un soricel in zona centurii de siguranta

12 posts in this topic

Am un "soricel" in stalpul masinii,de unde iese centura de siguranta si se aude in urechea mea stanga,din pozitia soferului.Cum pot sa desfac panoul(capacul)care acopera centura de siguranta si de unde se desfasoara centura de siguranta cand tragi de ea?

        Multumesc.

           

      P.S.  Cauciucul de la antena radio,antena propriu-zisa si suportul de pe plafon(caroserie) s-a mancat de vreme;cum trebuie sa i-l schimb sau ce sa fac??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se aude un zgomot nasol de material textil vs plastic la centura soferului. din stalp de unde iese, exact acolo pe marginea pe care centura gliseaza afara, e foarte enervant, credca au folosit un material plastic nepotrivit pt a culisa pe el centura, ca la frecare scote acel sunet nasol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie imi scartaie una din centurile din spate si mai nou si cea din fata dreapta e foarte iritant din pacate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@irina_f Si eu credeam ca in spate este o centura care scartie, surpriza, era sistemul de blocare a banchetei rabatabile. WD 40 si am scapat

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cazul meu scartaie doar cand cineva poarta centura de siguranta spate stanga sau dreapta...nu mai stiu care

de aceea sunt cam 99% sigura ca e de la centura

va trebui sa gasesc pe cineva sa o desfaca si sa unga ceva pe acolo, binenteles fara sa afecteze sistemul de siguranta :D

si in plus de asta din cauza minunatelor drumuri ale tarii noastre mi s-a stricat si o boxa dreapta fata care bazaie  "incantator"

iarasi va trebui sa gasesc un priceput care sa o repare, ceea ce banuiesc ca va fi dificil....

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cazul meu scartaie doar cand cineva poarta centura de siguranta spate stanga sau dreapta...nu mai stiu care

de aceea sunt cam 99% sigura ca e de la centura

va trebui sa gasesc pe cineva sa o desfaca si sa unga ceva pe acolo, binenteles fara sa afecteze sistemul de siguranta :D

si in plus de asta din cauza minunatelor drumuri ale tarii noastre mi s-a stricat si o boxa dreapta fata care bazaie  "incantator"

iarasi va trebui sa gasesc un priceput care sa o repare, ceea ce banuiesc ca va fi dificil....

Da si mie mi s-a dus o boxa, si daca face scurt intra cd-player-ul in protectie sa protejeze cealalta boxa de pe aceeasi linie si atunci intervine fenomenul de "infundare" despre care vb eu intr-un topic, offf Romania asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

          Astazi am mers putin cu masina fara centura pusa si ceva,frecare plastic pe material textil,"soricea" ingrozitor.

          Chiar nu stie nimeni cum sa desfac capacul care acopera centura de siguranta de pe stalpul din stanga soferului????

          Ajutor???

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat si eu intr-o zi la capacul acela si trebuie sa existe un mod de a-l scoate, pare prins destul de simplu dar nu m-am riscat sa il scot, ce am observat e ca are o cuta pt a putea sa il "indoi" cumva si sa il scoti ca pe un cheder ( ma refer la mansonul acela pe unde iese centura ) si banuiesc ca odata ala dat jos, va fi acces si la sistemul de prindere al plasticului ce acopera partea sperioara a stalpului fie el sistem cu suruburi sau alte metode.

Are cineva instalat Vadis ? Nu exista ceva schema pt partea aceea a masinii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

        totusi la rubrica noastra adresata reprezentantelor volvo din Romania nu poate nimeni sa spuna cum sa dau jos capacul de la centuara de siguranta(scartaie in urechea mea ingrozitor)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne-am pierdut de mult asteptarile intr-un raspuns de la reprezentante pe vreun subiect prezent aici... ;D

In alte ordine de idei, vrei sa afli pe gratis ? Nu trebuie sa pape si ei ceva ? Tot in userii de pe forum sta speranta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

          am incercat sa trag de capacul in cauza catre interiorul masinii dar nu am reusit sa-l scot."Soriceste "in continuare cand merg cu auto.Am observat totusi ca atunci cand deschid portiera {soferului n.a.} nu se mai aude nimic.Are cineva un sfat???? ??? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now