frn

pt cei cu benzinare:-) simtiti bine diferenta intre carrera 100 si carerra 95?

15 posts in this topic

la mine se simte destul de bine aceasta diferenta la mersul masinii

nu am facut inca diferenta inca de consum

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine (1.6 109HP) nu se simte nimic... decat ca la inceput a scazut acul la benzina de dupa calcule imi consuma 16% !!! Acum s-a stabilit pe la un 13-14 consumul vad... In oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tb sa fac si eu consumul ,dar la mine imi da impresia de cativa caluti buni in plus cu benzina de 100

si de multe ori merita ;D

la mine consumul e mare oricum...trebuie sa merg prea batraneste sa am un consum mic.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

La motorul meu nu am simtit nici o diferenta, probabil ca la motoarele mici se simte ceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se simte diferenta si la mers si la consum. Trage mai bine, consuma mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se simte si la mine cat de cat, dar se simte si cum se evapora din rezervor :((

Share this post


Link to post
Share on other sites

incercati cand mai aveti 2-3 litri in rezervor

daca aveti jumate de 95 si faceti plinul cu 100 normal ca e insesizabil

in general la 16v si turbo ar tb sa se simta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D nu arde nici o supapa...si asa 100 nu e chiar 100

si 95 nu e 95 doar suntem in Romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am bagat 100 cand eram aproape pe 0.  am bagat de 1 milion, si nu s-a simtit mai nimic. la consum chiar nu am simtit diferenta nici in plus nici in minus, poate doar o senzatie ca urca mai bine, dar numai in treapta 4 si 5 parca s-a simtit un pic. dar diferenta de pret nu se justfica, pt mine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masina mea carrera 100 face diferenta la turatii joase pana in 3000, iar consumul scade cam cu jumatate de litru.Cu 95 viteza maxima pe care am atins-o a fost 200 iar cu carrera 100 a fost 210,deci diferenta exista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aveti grije mare ce benzina folositi ca eu am patit-o acum un an la un seat,am alimentat numai la rompetrol pentru ca am avut card la ei si am ars supapele,cel putin asa mia zis mecanicul care mi-a facut-o,am vandut-o si acum am volvo s40 alimentez la petrom de95 si sunt multumit derandamentul pe care il are.Inca o data aveti grije mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Cand mi-am luat masina, acu ceva ani, bagam de 95 de la OMV sau LUKOIL. Pana cand am avut surpriza ca, dupa o alimentare de la Lukoil sa nu mai traga. De atunci bag numai de la OMV de 100. Sincer, la mine trage mai bine (nu cu mult) consuma mai mult, (undeva pe la 10,4-10,6) dar eu consider ca e mai bine asa, decat peste ani de zile sa regret ca am facut economie la acest capitol. Filtrul de benzina nu l-am schimbat inca, astept sa fac 100k. Atunci o sa-i fac scumpei mele masini o revizie generala. Cam atat.

Respecte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu folosesc Petrom 99 sau Carrera 100. A de la OMV pare mai buna. Acu, depinde. Cateodata e super buna si se simte diferenta la acceleratie, altdat nu e nici o diferenta. In principiu, 99 si 100 ar trebui sa fie cam tot acolo. Dar numai in principiu, ca in realitate... Cea mai proasta benzina cumparata a fost de la Lukoil. Aveam impresia ca nu apas pedala de acceleratia. Era la fund si ziceai ca bate vantu din fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now