roco

Asigurarea RCA poate depăşi 1.000 de lei în 2009

17 posts in this topic

Asigurătorii ÅŸi-au publicat valoarea poliÅ£elor RCA. PreÅ£urile ÅŸi modul de calcul diferă de la o firmă la alta.

Anul 2009, al patrulea de când asigurătorii au obÅ£inut libertatea de a-ÅŸi stabili propriile tarife pentru poliÅ£ele RCA, vine cu creÅŸteri de preÅ£uri de până la 100%, în funcÅ£ie de compania de asigurări, după ce în 2008 acestea s-au majorat cu până la 30% pentru persoane fizice. ÃŽn plus, multe dintre companiile de asigurări percep tarife mai mari la RCA pentru ÅŸoferii cu vârste de până în 30 de ani faÅ£ă de ceilalÅ£i.

-La Asirom, poliÅ£a RCA pentru o maÅŸină cu capacitatea cilindrică de 1.401-1.600 cmc va costa în 2009 între 480 ÅŸi 810 lei în funcÅ£ie de vârsta pe care o are ÅŸoferul ÅŸi de zona unde locuieÅŸte.

Spre exemplu, dacă are peste 28 de ani ÅŸi se află în zona I (judeÅ£ele Hunedoara, Buzău, Gorj, IalomiÅ£a, Suceava, Tulcea, Alba, Vrancea, Vaslui, MureÅŸ, Prahova) va plăti 457 de lei, iar dacă are sub 28 de ani, 600 de lei. Dacă locuieÅŸte în zona II (BucureÅŸti, Teleorman, CălăraÅŸi, Ilfov, Sălaj, Harghita, DâmboviÅ£a, Giurgiu, Olt, Covasna, CaraÅŸ-Severin) ÅŸi are peste 28 de ani va plăti 432 de lei, iar dacă are sub 28 de ani, 540 de lei.

ÃŽn schimb, dacă are ghinionul să locuiască în zona III (judeÅ£ele Brăila, ArgeÅŸ, IaÅŸi, Sibiu, ConstanÅ£a, GalaÅ£i, BraÅŸov, Bacău, NeamÅ£, TimiÅŸ, Satu Mare, Dolj) va plăti pentru asigurare 648 de lei dacă are peste 28 de ani sau 810 lei dacă are sub 28 de ani. Dacă are însă „norocul“ să locuiască în zona III, să aibă o maÅŸină cu capacitatea cilindrică de peste 2.000 cmc ÅŸi să aibă sub 28 de ani, atunci asigurarea RCA îl va costa 1.087 lei.

Asirom a afiÅŸat ÅŸi tarifele RCA pentru 2010, iar acestea cresc semnificativ. Astfel, un ÅŸofer cu vârsta peste 28 de ani din zona I va plăti pentru RCA 648 de lei, iar dacă are sub 28 de ani, în jur de 810 lei. De asemenea, un ÅŸofer din zona II va plăti pentru RCA 588 de lei dacă are peste 28 de ani sau 732 de lei, sub 28 de ani. Cei din zona III vor plăti în 2010 pentru RCA 876 lei dacă au peste 28 de ani ÅŸi 1.092, sub 28 de ani. Valoarea poliÅ£ei este pentru o maÅŸină cu capacitatea cilindrică de 1401-1600 cmc.

-La BT Asigurări, în 2009, poliÅ£a RCA creÅŸte cu 12,5% la persoanele cu vârste sub 30 de ani ÅŸi doar cu 10,71% la cele de peste 30 de ani. Spre exemplu, ÅŸoferii care au sub 30 de ani ÅŸi o maÅŸină cu capacitate cilindrică între 1.401 ÅŸi 1.600 cmc plătesc în 2008 pe poliÅ£a RCA 384 de lei. ÃŽn 2009, aceasta va costa 432 de lei. ÃŽn schimb, ÅŸoferii care trec de 30 de ani plătesc în 2008 pe poliÅ£a RCA 336 de lei, iar în 2009, numai 372 de lei. După cum se poate constata, poliÅ£a RCA pentru ÅŸoferii tineri este mai scumpă cu 12,5% faÅ£ă de valoarea ei pentru cei maturi.

-Åži la BCR Asigurări tarifele la RCA cresc, dar nu de la an la an, ci de la lună la lună. Spre exemplu, pentru o maÅŸină cu capacitatea cilindrică cuprinsă între 1.401 ÅŸi 1.600 cmc, poliÅ£a RCA pentru un an costă în luna decembrie 2008 doar 408 lei. ÃŽn luna decembrie 2009, RCA pentru un an va costa însă 678 lei.

-La Astra Asigurări, poliÅ£a RCA se scumpeÅŸte în 2009 cu 7-13% faÅ£ă de 2008, în funcÅ£ie de capacitatea cilindrică a maÅŸinii. Pentru o maÅŸină cu capacitatea cilindrică între 1.401 ÅŸi 1.600 cmc, poliÅ£a RCA costă anul acesta 360 de lei, iar în 2009 se va ajunge la 408 lei.

-La Allianz-Å¢iriac, poliÅ£a RCA pentru 2009 creÅŸte cu maximum 10% dacă ne raportăm la tarifele pentru 2008. ÃŽn schimb, ÅŸoferii peste 35 de ani plătesc mai puÅ£in decât cei cu vârste cuprinse între 18 ÅŸi 25 de ani. Valoarea poliÅ£ei RCA la Allianz-Å¢iriac mai este calculată ÅŸi în funcÅ£ie de starea civilă, frecvenÅ£a de utilizare a maÅŸinii (zilnic sau ocazional), dar ÅŸi în funcÅ£ie de amenzile luate în ultimii ani. Vi se cere să spuneÅ£i dacă aÅ£i depăÅŸit viteza legală de mai mult de două ori, dacă aÅ£i fost amendat pentru conducerea sub influenÅ£a alcoolului sau pentru neacordarea de prioritate.

Majorări mari de preÅ£uri se anunÅ£ă, în schimb, la Ardaf de peste 100%. Astfel, dacă în 2008 poliÅ£a RCA costa la o maÅŸină cu capacitatea cilindrică de 1401-1600 cmc doar 216 lei, în 2009 preÅ£ul ajunge la 456 lei, iar în 2010, la 504 lei.

http://www.cotidianul.ro/asigurarea_rca_poate_depasi_1_000_de_lei_in_2009-67236.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce criterii s-au stabilit acele zone (I, II, III)? Caci dupa cum vad in articolul de mai sus eu am ´´ghinionul´´ de a fi incadrat in zona III (SB).

Share this post


Link to post
Share on other sites

bulshit....cred ca pe baza statisticilor de accidente (sibiu...sebes). eu nici macar nu merg pe acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ardelenii cu sanje ferbinte ?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce bine ca nu exist pentru Asirom :))... Oricum ei nici nu exista pentru mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am vorbit cu cei de la http://www.rca-ieftin.ro si RCA-ul pe 6 luni incepand cu 18 dec ma va costa 200 roni. Autoturism, 2000 cmc, 34 ani.

Hai sa nu mai credem tot ce scriu astia de la cotidianul, ok? ;)

Oricum, si daca se scumpesc, urarile noastre de muuulta m.....e nu trebuiesc indreptate catre asiguratori, ci catre service-uri si reprezentante, cu al nostru in frunte, care prin preturile si tarfiele aplicate depasesc orice nivel de nesimtire atins vreodata de specia umana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ADI e vb de varsta soferului nu a masinii =))

Eu am platit acum o luna 450 RON pe 12 luni pt 1900cmc, so e bullshit ce scrie in cotidianul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ADI e vb de varsta soferului nu a masinii =))

Eu am platit acum o luna 450 RON pe 12 luni pt 1900cmc, so e bullshit ce scrie in cotidianul .

Mi-am dat seama. Glumeam.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ardelenii cu sanje ferbinte ?  ;D

sint destui

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un link util, inainte de a incheia polita RCA. Selectati capacitatea cilindrica (cm³) corespunzatoare masinii voastre si aflati online, care este suma pe care trebuie, sa o achitati pentru RCA - 2009:

http://trendline.ro/asigurari/autoturisme/asigurari-auto-rca/rca-autoturisme-(inclusiv-autoturisme-de-teren)/12-luni/intre-1-801---2-000/persoana-fizica/CC/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai inteleg mare lucru din costul unui RCA.

Se vorbeste inca de la inceputul anului ca se scumpesc... si daca retin bine, chiar s-au scumpit odata prin ianuarie-februarie.

Am facut 3 RCA-uri anul asta pentru masina mea si de fiecare data a costat mai putin:

- in martie a costat  380 (atunci masina era pe firma);

- in mai a costat 260;

- luna trecuta a costat 215

RCA, a fost facut de fiecare data pe 6 luni si de fiecare data la alta firma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now