CristiAlexa

Ce fel de bec la faruri?

79 posts in this topic

la toate tipurile de becuri cu 2 pozitii de iluminare pe el se poate arde oricand una din ele fara sa afecteze cealalta... deci JUNIOR mergi cu incredere la magazin si cumpara un bec si schimbal....

p.s. cand scoti becul cu pricina ai sa vezi ca unul din filamente este rupt sau nu il mai ai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema, era de la soclu. Mai exact becul nu era bine montat si avea unul din cele trei picioruse doar intr-un contact firav cu mufa. Chiar incepuse sa se topeasca plasticul, probabil se incingea de la contactele repetate si de aia a mers o vreme cu palme. L-am fixat bine si totul e acum OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, are cineva idee unde gasesc soclul (mufa) care tine becul (s40-2004) ? Poate fi nou sau second hand...

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia ghici ;D

Vreau si eu 2 bucati, dreapta, respectiv stanga; daca sunt diferite. Ce preturi au? 10x

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight si eu vreau tot doua cu doua daca se poate ... sa imi lasi pe mail un pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, la tine vine cu tot cu farul ! Credeam ca am lamurit asta pe messenger :)

La Dinoco este util pt. ca el ARE DEJA farurile de Phase 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zisesei sa ignor cererea de pe PM :))

Ahhh nevermind :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai dreptate ai dreptate am postat si aici si ti-am dat si PM :) ce e corect e corect oricum multumesc inca o data ca mai lamurit:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare !

Am observat ca am un bec de far stanga ars, asa ca a venit vremea sa cumpar altul. Si pentru ca lumina e cam chioara, m-am gandit sa caut ceva mai bun.

Credeti ca cel din link-ul asta : http://www.philips-shop.ro/7281.p.html ar putea fi mai bun ? Vine in pachet de doua bucati si costa cam scump, dupa cum se vede.

Precizez ca am S40 fabricatie august 2003. Deci banuiesc ca am ales bine H7. Evident, ma gandesc sa le schimb pe amandoua deodata, ca sa nu fie lumina diferita.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm...niciun răspuns. Măcar să ştiu dacă e bun H7...ştiu că unora le pare ciudat să nu ştii ce bec ai la faruri, dar uite că mai sunt şi din ăştia pe aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti pe drumul cel bun :)

Ai H7 si asa am avut si eu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, Paul.

Am experimentat acum circa 10 ani becurile si spoturile cu halogen Osram versus Philips. E distanta mare in favoarea lui Philips. De aceea le prefer. Lumina mai buna, durata mai mare de viata. O sa comand de pe internet, caci nu stiu vreun magazin care sa comercializeze asa ceva.

Chiar, exista ? Stie cineva in Bucuresti un magazin de piese auto, sau de electrice auto, mai cu staif, care sa tina pe stoc astfel de bunatati scumpe ?

Sa nu ma trimiteti la benzinarie, caci e mai scump si nu dau nici factura ( banuiesc ), doar bon fiscal, de pe care nu poti deduce TVA ( doar la combustibil e permis ).

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osram este cu vreo 100 de ani inaintea lui Philips .

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai fi tu carcotas sef...dar uite ce iti propun, eu cumpar cele doua becuri Philips si vino tu cu doua Osram, le montam alternativ pe masina mea si vedem rezultatul.

Platesc becurile si berea, daca Osram sunt mai bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marius, nu beau bere iar teste pe becuri am facut acum multi ani, rezultatul a fost clar, la Philips se scutura filamentul mai repede decat la Osram mai ales daca vorbim de becurile Blue Vision sau Blue Vision Ultra. Daca tu vrei sa dai 150-180 lei pe un set de becuri Philips este problema ta, mai bine dai mai putin .

Acum problema e alta eu vorbesc strict de cele mai bune becuri de la Philips vis-a-vis de lumina oferita, adica cele mai eficiente/puternice, daca tu te gandeai la un bec Philips Premium de 20 de lei atunci da sunt la fel de bune ca Osramul la acelasi pret .

La 100 lei eu iti recomand Osram Night Braker Plus, este suma maxima pe care merita sa o dai pe niste becuri halogen, nu de alta dar 150lei este un set de becuri xenon chinezesti care ofera de 3 ori mai multa lumina si sunt mai fiabile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai, chiar m-ati pus pe ganduri... E drept ca eu am facut probe cu spoturi halogen pentru acasa. Nimic de masina. Poate aveti dreptate. O sa mai reflectez, dar nu prea mult ca am masina chioara de un bec. Azi ma hotarasc de unde sa comand. Sau ( intreb din nou ) stiti vreun magazin de unde sa iau direct ca sa nu mai astept curierul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu, VOLVO vine echipat de fabrica cu Osram Heavy-Duty (care am impresia ca acum s-a schimbat in Ultra Life).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand Osram Night Braker!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru sugestii. Dar acum, ca stiu ce vreau, de unde le cumpar ( desigur, Bucuresti ) ?

Le-as lua chiar azi, caci nu pot sa circul asa. Ceva sugestii ?

Pe internet e posibil sa dureze pana dupa 1 Mai, asa ca exclud posibilitatea asta in acest moment.

Alex, ma poti ajuta ?

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now