KPAX

Remapare (chiptuning)

Este sau nu remaparea (chiptuningul) daunator masinii   11 votes

  1. 1. Este sau nu remaparea (chiptuningul) daunator masinii

    • daca da de ce
      3
    • daca nu de ce
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

26 posts in this topic

Hei volvisti convinsi ce sunteti ce parere aveti despre chiptuning?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e si nu e! depinde...

atata timp cat cresterea de putere se incadreaza in limitele suportabile ale motorului, limite ce sint oferite de catre fabricant, e ok!

problema ar fi ca pt cele mai multe din masini, aceasta marja este mica... pana in 20 de cai!

daca un motor este "umflat" prea tare cu "steroizi", crapa!

cresterea puterii este invers proportionala cu resursa totala!

resursa motorului = timpul total de folosire in bune conditii.

deci cu cat creste puterea, cu atat scade resursa...

simplu nu? si logic, daca stam sa ne gandim un pic...

un motor de formula1 are resursa undeva pe la 10 ore de functionare!

o masina normala, o va avea mult mai mare!

evident nici performantele nu se compara, dar sper ca ati inteles rationamentul...

f interesant subiectul!

nu ma intelegeti gresit! nu sint impotriva chip-tunningului. ba chiar ma gandesc si eu sa-mi fac!

dar cred ca toti cei interesati ar trebui sa cunoasca si riscurile la care se expun modificand masina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kpax: eu nu inteleg de ai deschis atatea topicuri  despre chiptuning?? Nu era de ajuns unul singur din care sa afli ceea ce te intereseaza?!?

@BOGDANDMN: tot ce ai spus tu mai sus este perfect adevarat. Cine isi face chiptuning trebuie sa fie responsabil cu masina sa. Chiar daca i se ofera un plus de putere, nu trebuie sa abuzeze de aceasta modificare. Orice masina se poate distruge daca nu este folosita corespunzator.

Eu ma ocup de modificat masini, chiar a mea a trecut printr-un proces de modificare (unul race pot spune), dar pana acum nu am avut probleme legate de motor. Recunosc ca imi place sa o alerg si de aceea imi asum riscul de a cheltui bani pentru a schimba diverse piese consumabile - ambreiaj, placute si discuri de frana, gume etc.

Cu respect,

Doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doc: exact asa sta treaba si in cazul meu... si mie imi place sa o alerg! ;D

ce culoare este CRv-ul tau? rosu cumva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Doc se pare ca cu exceptia a 2 -3 persoane interesate de subiect nu mai e nimeni. Pe alte forumuri am citi o groaza de pareri si datorita acestui lucru am incercat sa atrag atentia si celor de pe acest forum asupra subiectului de chip tuning dar se pare ca fara reusita. De aceea am deschis mai multe subiecte si fiecare in perioada diferita in functie de intrebarile care apareau pe parcurs.

In ceea ce priveste alregatul masinii si cum s-o intretii pai e de las ine inteles ca daca ma apuc de cava nu ma apuc doar de dragul de o face. EU am sindromul volvo de foarte mult timp si pana sa ajung sa-mi eau unu a trebuit sa treaca ceva apa pe Dunare. Dar cand am vazut un volvo s40 tunat la nemti de atunci am zis ca il voi face pe draq in patru sa incerc sa fac si eu acest lucru. Oameni buni un volvo tunat frumos e demential. As fi vrut sa am banii necesar sa-mi eau un s60 model nou si sa-l prepar. Momena  tre sa mai astept dar cu s 40-ul meu tot o sa fac ceva si o sa vedeti ca in final va arata ceva frumos

nu vreau sa alerg la curse, nu vreau sa ma dau tare, consider ca pan la urma si tubatul masinilor e o arta pe care daca o stapanesti sau o detii te poti mandri. si apoi cate masini volvo tunate ati vazut voi prin bucuresti? da prin tara? eu personal nici una.

:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

referitor la parere despre chiptuning, am cam aceiasi parere cu a celor de mai sus, precum ca orice castig este in dauna fiabilitatii... nu se poate si cu sufletul in rai  ;D , trebuie sa te hotarasti ce vrei  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si nu. Daca vrei sa tii masina 5 ani, poti sa-ti faci linistit OBD sau chip tuning. Sunt multe modele, asta in cazul celor cu turbina benzina sau motorina, care au turbina fiabila si tine fara probleme peste 180 mii KM cu chip tuning.

In cazul masinilor fara turbo, fiabilitatea este de luat in calcul deoarece chipul nu mai are cu ce sa se mai joace in afara de combustibil.

Una peste alta stiu cativa utilizatori de masini diesel cu turbina si chip care le folosesc zi de zi de foarte mult timp si n-au avut nici o problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@yknot pareri despre masina ta

@VVV850 10x pentru incurajari si sa stii ca despre alte masini am citit multe pe alte forumuri. Aici incerc sa aflu parerea detinatorilor de volvo.

din punctul meu de vedere nu ar trebui sa afecteze motorul atata timp cat producatorul lasa rezerve. Eu de exemplu cu masina mea stock am viteza maxima 185 dar am ridicat-o la 205 fara nici macar sa obtin peste 500 rot/min. asaa ca sunt de parere ca e loc de mai mult. Nu ma intereseaza viteza asa de tare. NU am unde s-o alerg. Ma intereseaza plecari de la semafor si chestii de astea. Aici se vede real surplusul de  20 - 30 % care poate fi obtinut. 

Sper sa mai aflu si alte pareri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine o sa fie masina dedicata pentru joaca, in prima faza astept sa scot aprox 200cp cu stand-alone, injectoare si turbina schimbate.

Dupa cum am mai zis, depinde ce vrei de la masina si la ce esti dispus sa renunti.

Eu sigur o sa renunt si la interior pentru ca atarna foarte greu :) , si ma gandesc pe viitor sa inlocuiesc geamurile si luneta cu plexiglas....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu va astept oricand cu intrebari legate de chiptuning, avand in vedere ca ne ocupam de asa ceva (OBDtuning / Dimsport) si ca lista noastra de masini modificate cuprinde o gama larga de motorizari volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor insfarsit am ajuns si eu sa fac primii pasi in bransa celor care si-au modificat masiile. Un pas mic catre un viitor maret. :)

Astazi 20.09.2007 dupa mai bine de o jumatate d an de incertitudine am ajuns la Doc alias (Alex Stanicu) de la Dimsport si am facut chiptuningul.

in primul rand 10x to Doc si colegului (dinpacate nu iam retinut numele) au facut treaba buna, in al doilea rand am fost foarte multumit de primele impresii cu toate ca nu am facut decat un drum scurt Cora Pantelimon - Universitate dar impresii cat cuprinde. abia astept s-o scot la drum lung.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor insfarsit am ajuns si eu sa fac primii pasi in bransa celor care si-au modificat masiile. Un pas mic catre un viitor maret. :)

Astazi 20.09.2007 dupa mai bine de o jumatate d an de incertitudine am ajuns la Doc alias (Alex Stanicu) de la Dimsport si am facut chiptuningul.

in primul rand 10x to Doc si colegului (dinpacate nu iam retinut numele) au facut treaba buna,

Alex Stancu

si Cechi (Cecareanu) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kpax: ma bucur ca esti multumit de lucrare si te mai asteptam pe la noi cand vrei sa mai modifici ceva la masina sau iti gasesti masina dorita. Observ ca ti-a luat ceva timp pana te-ai hotarat sa ajungi la noi. Sper ca te-ai simtit bine chiar daca a fost putin aglomerat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Doc: "10x man It`s to cool to be real." adevaru e ca am iesit aseara dupa ce s-a mai eliberat orasu un pic si am facut cateva teste si sa stii ca se simte mult diferenta fata de ce era inainte in mod special la cuplu. Masina raspunde imediat de zici ca mi-am luat alta masina  ;D asa ca inca o data multumiri si cu certitudine caum mai prind ceva euroi lberi prin buzunar si daca nu vand masina mai vin pe la voi. In caz contrar astept sa-mi eau masina dorita si de indata ce pun mana pe ea, pe voi calare sunt ;D

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Doc: vreau sa atrag atentia ca pe situl odb, performantele stock ale modelului volvo s60 2,0T sunt eronate. masina nu are 160CP ci 180CP (stock). Probabil nici performantele finale nu corespund, tinand cont ca s-a inceput de la o premisa gresita.

Sunt curios totusi, cat castiga masina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Doc: vreau sa atrag atentia ca pe situl odb, performantele stock ale modelului volvo s60 2,0T sunt eronate. masina nu are 160CP ci 180CP (stock). Probabil nici performantele finale nu corespund, tinand cont ca s-a inceput de la o premisa gresita.

Sunt curios totusi, cat castiga masina...

@ ateo: nu stiu in cat timp o sa-ti raspunda Doc, dar stiu un lucru, in cazul meu performantele sa-u imbunatatit la capitolul raspunsul masinii la ceea ce vreau eu de la ea. plus ca se simt si cei catva caluti in plus. ramane sa vad si cu consumul deoarece am facut plinul in ziua in care am facut remapare si de atunci nu am facut decat doar 400 de km. iar indicatorul imi arata ceva mai mult de jumatate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am interesat si yo la un prieten mecanic (cel care se ocupa cu intretinerea la masina mea) cum e cu chiptuningul! mi-a

zis ca singurul "dezavantaj" e ca iti scade consumul. l-am intrebat si de fiabilitate daca scade, daca creste mai repede

uzura motorului...si mi-a zis ca nu se pune problema de asa ceva!

acestea fiind spuse, astept sa fac rost de bani si sa ma duc si eu sa imi fac un chiptuning :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"nu se pune problema de asa ceva... " ;D ce mecanic e ala? cum sa nu se uzeze mai repede? serios acu! ma apuca si rasul... in cazul asta... nu ti-ai pus niciodata intrebarea "de ce un motor de formula 1 are durata de functionare limitata la 20 de ore  sau ceva pe-acolo?" ... oare pt ca e stors de cai si performanta este invers proportionala cu durata de buna functionare?

si nu numai motorul... in cazul in care ai turbina, aia incepe sa dea prima semne de oboseala... in alte cazuri... fluctuatii de consum sau chiar probleme cu softul...

repet: nu sint impotriva resoftarii... in scurt timp o sa-mi fac si eu... dar! fiti pregatiti pt ceea ce urmeaza...

nu va puteti astepta sa primiti putere fara a oferi nimic in schimb... culmea! si cu un consum mai mic...

acum nu spun ca daca ai pus chip, maine o sa-ti cada motorul.. dar.. consumabilele schimbate mai des, si o uzura mai accentuata decat in configuratie stock... nu mult sau in orice caz nu vizibil (pe zi ce trece) pe termen mediu spre lung...(...cativa ani! 2,3,4,5, in functie de motor, de masina si de sofer)  ;) enjoy! i know i will...

Share this post


Link to post
Share on other sites

yep... opinii normale, dar cu o completare... toti cei care au postat, au facut modificarea de putin timp sau cel putin asa am inteles eu...  inca nu au apucat sa vada efectele cum spuneam mai sus, pe termen mediu si lung...

si ar mai fi ceva: toti aveau motoare de pana in 150 de cai cu tot cu chip, caz in care este simtitoare diferenta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt neaprat un adept al flash tuningului, dar o crestere a cuplului maxim in cazul meu de la 340 nm la 400 nm cred ca s-ar simti destul de tare. Ma intereseaza insa raportul castig putere/ fiabilitate, in momentul de fata as fi de-a dreptul ipocrit sa spun ca nu-s multumit de cum imi trage masina, insa un plus de putere niciodata nu strica. Cred ca cheia remaparii e atat schimbarea hartilor de alimentare cu combustibil dar mai mult faptul ca se modifica presiunea de lucru a turbinei ceea ce logic ii scade viata. As opta pentru remaparea stage 1 in care e optimizat consumul si e doar o mica crestere de putere, dar nici de consum nu ma pot plange, raportul consum/ putere e foarte bun la d5 asa ca in urmatoarele luni cel putin o sa fiu in expectativa cu ochii mari lipiti de monitor sa vad pererile altora.

Mi-as remapa cu drag insa centrala termica sa consume mai putin ca ma termina factura la gaze ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now