Sign in to follow this  
Followers 0
marian21

probleme motor

5 posts in this topic

  motorul volvolui meu sa inbolnavit.a inceput sa nu mai traga[nu am demaraj si in treapta a5 nu depasesc 90 km/h],a inceput sa aiba oscilatii la relanti[de la 650 la 750].mentionez ca am schimbat toate filtrele am incercat sa curat valvola egr [care a iesit doar jumate si anume bobina cealalta parte nu am putut sa o scot] si am observat ca valvola n 75 cred ca asa ii zice care e prinsa in doua piulite de caroserie si are 3 furtunase dintre care unul se duce la turbina nu functioneaza [cind functiona am observat ca vibra].daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi pentru insanatosirea motorului meu va multumesc. si pentru toti membrii clubului cu ocazia sarbatorilor de iarna un calduros  la multi ani :santa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt multe cauze care pot determina problemele pe care le reclami si in mod sigur motorul in sine, nu are nimic.

Poti verifica:

-furtunele de la turbo si intercooler;

-vacumul de comanda al turbinei;

-distributia (vezi daca e la semn)

- daca vine motorina suficienta la filtru (poti avea mizerie prin rezervor sau pe frigul asta, poate a inghetat motorina; eu am patit)

- injectoarele (m-as mira sa fie atat de distruse incat sa nu mearga mai mult de 90km/h dar vezi si acolo)

Daca masina se alimenteaza corect, de la turbina ar putea sa fie problema. Turbinele de pe motoarele 1.9td sunt destul de fragile; trebuie sa incalzesti bine motorul inainte sa ii dai forja.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

toate furtunele sint verificate filtre de aer si motorina scimbate,am desfacut si sonda din rezervor dar nu am gasit mizerie,distibutia este pusa la punct iar vacumul de comanda a turbinei nu stiu cum il pot controla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un prieten care avea o problema asemanatoare la o alta marca,nu-i tragea motorul,i-a schimbat subapa,care deschide si inchide turboul,apoi masina si-a dat drumu,si eu i-am schimbat-o,i-am schimbat si pompa vacuum,eu am avut alta problema,cu fumu....Azi mi-a dat pompa jos si m-a intrebat dc trage masina eu i-am zis ca da,atunci el mi-a zic ca nu-i schimba inelul si ceva peri.....fum nu scoate?  Trubolu merge?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am verificat tote furtunele  am verificat si toate valvele iar valva de control turbina cred ca nu functioneaza[cind functiona am observat ca vibra].am iesit sa fac o tura si am observat ca merge mai binisor dar turbina o simt ca intra la 2500 de turatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0