Hellene

S80 - Rotite macarale geamuri fata

13 posts in this topic

Buna,

Ma intereseaza daca imi poate face cineva rost de rotitzele de la macaralele geamuri fatza.

Geamurile mi se deschid din ce in ce mai greu si cu zgomot si parca nu as vrea sa schimb complet macaralele.

Daca nu gasiti rotitze spuneti-mi, va rog, de unde as putea sa iau macaralele pentru ambele geamuri fatza si la ce pret.

Multumesc,

Elena - Timisoara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cate stiu eu problema este una frecventa si se datoreaza unor ghidaje de plastic care merg pe sine.In timp apa care intra pe langa geam spala vaselina de pe ele si incep sa se toceasca. Se poate intampla chiar sa-ti sara geamul de pe sina si sa-ti cada cu totul in portiera. Sunt 2 pt. un geam si se poate rezolva oarecum daca le schimbi intre ele si pui vaselina bine pe sina respectiva(cel din fata se toceste deobicei deorece forta de frecare la urcarea geamului e mai mare decat la coborare) .Daca gasesti sa pui noi e si mai bine. Pun o poza cu piesele respective.

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,2951.0.html

post-77-12877854235719_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misu_Servici,

Merci pentru raspuns si pentru promptitudinea lui. Am accesat si site-ul pe care mi l-ai dat. O sa merg cu masina intr-un service particular sa vad ce spun mecanicii. Din pacate service-ul Volvo din Timi este vai si amar. Habar n-au aia nici sa puna bancheta din spate corect. Sper ca in Suceava sa aveti mai mult noroc.

Zi buna sa ai !

Elena

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hellene  daca mai fi sunat pe nr.ce ti l-am trimis in mesaje personale acuma aveai problema rezolvata(eram in tm.pina simbata trecuta 10/01/09)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajuatima si pe mine va rog.....nush ce s-a int dupa ce iam schimbat macaraua cand ridic geamul is sus pe pozitia automat adica singur cand ajunge sus o ia singur inapoi in jos....

Share this post


Link to post
Share on other sites

l-ai reglat prea sus si intra in functie senzorul presiune,este o protectie ca sa nu ramii strins cu geamul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult....dar imi poti explica ce sa le spun la service sa imi poata remedia problema....

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa se uite cit sta geamul  inauntru in macara,pt.ca geamul se prinde de macara(sau lift)prin stringerea a 2 suruburi cu cap de 10,le gasesti in fisurile acoperite cu guma(sx,dx),logic dupa ce ai demontat panelul usa,trebuie coborit geamul pina cind suruburile ajung indreptul fisurii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Ma intereseaza daca imi poate face cineva rost de rotitzele de la macaralele geamuri fatza.

Geamurile mi se deschid din ce in ce mai greu si cu zgomot si parca nu as vrea sa schimb complet macaralele.

Daca nu gasiti rotitze spuneti-mi, va rog, de unde as putea sa iau macaralele pentru ambele geamuri fatza si la ce pret.

Multumesc,

Elena - Timisoara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi trebuie urgent acele rotite pt. macarale geamuri fata pt. un volvo S 80

Cine ma poate ajuta sa -mi scie va rog,

Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt. elenast.

Asa am patit si eu. am dat cu spray cu silicon pt balamale. Prima data am curatat sina pe care se plimbla rolele.

Sper sa rezolvi asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu acele rotite daca te intereseaza ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now