Guest mteodorescu

Lichid servodirectie S40

32 posts in this topic

Salutare,

in primul rand as dori sa va spun La Multi Ani si sa aveti un an nou fericit! Numele meu este Mihnea si sunt fericitul posesor al unui S40 de aproape un an.

Astazi am descoperit ca nivelul lichidului de servodirectie este sub minim :-O Desi in curand ma voi programa la revizia anuala, as dori sa completez pana atunci nivelul acestui lichid. Aveti idee va rog unde as putea gasi ? Banuiesc ca in weekend nu gasesc nici un magazin de piese deschis, sa incerc la vreo benzinarie sau supermarket pentru un produs echivalent?

In manual codul este WSS M2C204-A.

Multumesc anticipat!

Cele bune,

Mihnea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

in primul rand as dori sa va spun La Multi Ani si sa aveti un an nou fericit! Numele meu este Mihnea si sunt fericitul posesor al unui S40 de aproape un an.

Astazi am descoperit ca nivelul lichidului de servodirectie este sub minim :-O Desi in curand ma voi programa la revizia anuala, as dori sa completez pana atunci nivelul acestui lichid. Aveti idee va rog unde as putea gasi ? Banuiesc ca in weekend nu gasesc nici un magazin de piese deschis, sa incerc la vreo benzinarie sau supermarket pentru un produs echivalent?

In manual codul este WSS M2C204-A.

Multumesc anticipat!

Cele bune,

Mihnea

Acelas cod il am si eu, chiar nimeni nu ne poate raspunde, cum se inlocuieste, unde se gaseste uleiul etc. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te deranjai un pic sa intri si in sectiunea de magazine de pe forum, gaseai cel putin 3 locuri de unde poti lua. Eu il vand cam la 120ron/litrul.

Galaxy S on IceCream Sandwich

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te deranjai un pic sa intri si in sectiunea de magazine de pe forum, gaseai cel putin 3 locuri de unde poti lua. Eu il vand cam la 120ron/litrul.

Galaxy S on IceCream Sandwich

Am cautat si la tine am dat comanda sunt cel cu comanda de ulei frana, racire si servo.

Acum poate ma poti ajuta cu un service sau cineva care imi poate face toate cele 3 operatiuni, eu sunt pe langa total deci nici o sansa sa pot singur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pffff... aici e un pic mai greu, insa fiind produse originale VOLVO, cred sincer ca te poti duce direct la reprezentanta, nu au de ce sa comenteze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pffff... aici e un pic mai greu, insa fiind produse originale VOLVO, cred sincer ca te poti duce direct la reprezentanta, nu au de ce sa comenteze...

O varianta buna si asta.Sti cam cat costa in reprezentanta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu... Exista telefoane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu... Exista telefoane :smile:

Dap, multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costurile in reprezentanta sunt de 650 de lei cu "jucariile" tale.

Destul de mult dupa parerea mea.Manopera fiind undeva la dublu fata de cum am luat eu uleiurile, atentie, tot originale.

Mie unu mi s-a terminat logica, nu mai inteleg, DE CE !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat fluidele saptamana asta, iar dupa schimbarea celui de servo s-a simtit o diferenta enorma.

Am citit ca cei care au mai schimbat nu s-a simtit foarte diferit, e la mine se simte diferenta radicala.

La frana la fel si mai putin la antigel care, nu are ce diferenta sa fie, mai ales ca cel vechi scos arata impecabil, atata ca era putin si am decis sa il schimb cu totul daca tot ma apuc.

Manopera am facut-o la service-ul www.coastadeest.ro, cu pretul de 133 ron fara factura sau 133+ TVA daca vreti factura.

Mecanicul care s-a ocupat de mine se numeste Marius, care este foarte priceput doar ca la schimbul de lichid servo a lasat un incepator care il educa pe acolo, si nu mi-a strans bine o piulita si mi-a curs tot lichidul pe drum spre casa.

Oricum m-am intors si mi-au platit baietii lichidul si mi-a si rezolvat problema.

Toate fluidele le-am luat de la Midnight Caller, originale volvo.

Edited by Baxy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight Caller te rog daca vrei zi si ce marca e lichidul de servo pe aftermarket ca vreau sa il schimb si il iau de aici. Daca vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista ceva de la febi echivalent pe aftermarket dar nu vand decat original eu...  nu e vorba ca nu vreau sa te ajut ci ca nu vand altceva in ceea ce priveste lichidul de servo si nu m-a interesat sa experimentez. La V40 si la S70 am pus si Mobil ATF320 dar cand vine vorba de masini dupa 2004 nu mai risc.

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal e Pentosin CHF11S dar parca nu se aduce in Ro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravos DOC, chiar nu gasisem Pentosin in RO, la multi le recomandam asta pt ca se zvonea ca e tot Pentosin CHF 11 S conform proprietatilor (vascozitate, fierbere, densitate ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am bagat Febi 06161 si merge perfect servodirectia!

Si nu sunt singurul :D :D :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cel original Volvo e tot Pentosin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci e volvo/ bmw/ Porsche

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles de pe un forum strain (usa)chf 202 are o eroare de fabricație si e mai bine sa folosești chf 11s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si crezi ca daca are o "eroare de fabricatie", cum ii spui tu - si producatorul stie de ea, n-a corectat-o, intre timp?

Pe ipd gasesti doar 202

Eu ti-as recomanda sa pui CHF-202 sau original Volvo.

Edited by Grey
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit pe un forum strain desprea acel defect, nu știu exact mie într-un service mia spus ca imi pune delphi verde ce a recomandat bogdan si imi fac flushul si când am fost sa ridic masina erau in mijlocul operatiei au scos lichidul din borcan si miau pus lichid servo skoda chf - 11s tot verde, si acum vreau sa il inlocuiesc eu personal fie cu original fie cu un echivalent, cum ar trebui sa fac flush si la v70 cautam o varianta mai ieftina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am zis Febi nu Delphi . :D

Am folosit Febi Verde si e ok pt servo mai ales la cele mecanice .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now