Sign in to follow this  
Followers 0
alexandrubog

distributie 940

6 posts in this topic

Salut,

aveti idee la cati kilometri trebuie sa schimb distributia la un 940?in cartea ei service vad ca cea originala a fost schimbata la 44k ceea ce mi se pare extrem de putin...acum masina are 80k..poate ma puteti lamuri

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu stiam ca schimba cam la 80 000 sau la 4-5 ani fiindca odata cu trecerea timpului cureaua imbatraneste. poate a fost schimbata la 44 000 fiindca masina nu a fost rulata si a trecut perioada de timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am aceeasi curea la distributie de ani de zile si daca nu s-a rupt ,am verificat periodic intinderea(care este mentinuta de un intinzator cu doua arcuri),nu am schimbat-o,dar am cumparat una de rezerva.Ca sa fii linistit verifica prin comparatie vizuala dintii de la cureaua de la masina si una noua.Punerea la punct a aprinderii este greoaie si are mare influienta asupra functionarii generale,inclusiv asupra catalizatorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum,dupa ce am schimbat o pot spune ca era perfecta(cureaua originala) dar toata lumea spunea ca se poate rupe oricand din cauza imbatranirii cauciucului si n am vrut sa risc desi proabil ca ar mai fi putut tine mult si bine...dar stii cum e cu ghinionul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am aceeasi curea la distributie de ani de zile si daca nu s-a rupt ,am verificat periodic intinderea(care este mentinuta de un intinzator cu doua arcuri),nu am schimbat-o,dar am cumparat una de rezerva.Ca sa fii linistit verifica prin comparatie vizuala dintii de la cureaua de la masina si una noua.Punerea la punct a aprinderii este greoaie si are mare influienta asupra functionarii generale,inclusiv asupra catalizatorului.

In general cureaua nu se rupe de la sine !!! ci se gripeaza rolele si din cauza frecarii curelei cu rolele se rupe . Deci daca zici ca nu ai schimbat-o ar fi bine sa o faci si nu se schimba doar cureaua , se schimba si rolele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0