Guest cristi_c

consum

52 posts in this topic

Salut.Imi poate spune cineva care detine un XC90 T6 AWD cam care este consumul in oras?Banuiesc ca e mare,insa ma interesa daca poate depasi 20l/100km.Merci mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Cam intre 15 si 21 l/100km. Asta in functie de ruta, zona si ora in care circuli :) Foarte pe scurt daca ai un stil de condus foarte agresiv cu acceleratii bruste si dese nu cred ca sare de 21-22. Eu unul n-am scos mai mult. ( si da, eu am scos 14-15 la plimbari in noptile de vara prin oras)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult pt info.Oricum,presupun ca motorul e excelent.Eu o sa iau masina saptamana viitoare,voi reveni cu impresii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

T6 are aproape 280 de cai putere , e bun consumu , la 3.2 consuma 12% in oras daca nu ma insel intr-un mod de condus linistit  , ca daca o calci rau cred ca ajunge la 20%  dar nu sare mai mult oricum ce e de meritat ca ai peformante si consumuri convenabile pentru aceste motoare , daca ma duc la alta marca ma rupe la 3.2 sau la 280 de cai:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

salu poate sa-mi spuna cineva care ar fi consumul normal pentru bucuresti la un XC90 D5 automat?

merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am scos 12-13 si nu sunt prea linistit la volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am scos 12-13 si nu sunt prea linistit la volan.

sub 15 nu ma lasa, poate sambata si duminica undeva la 12-13

masina are 185 cp si diesel

poate am probleme la ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La orice volvo este FOARTE posibil sa scoti consumul declarat de catre producator. trebuie doar sa stii cum sa te temperezi.

"Daca apesi, consuma :) "

Share this post


Link to post
Share on other sites

La orice volvo este FOARTE posibil sa scoti consumul declarat de catre producator. trebuie doar sa stii cum sa te temperezi.

"Daca apesi, consuma :) "

daca merg mai sportiv depaseste 17%, deci inseamna ca am ceva probleme?

am facut revizia si le-am pus in vedere acest fapt.

ei mi-au raspuns sec : masina este in parametrii.

evident m-au linistit de aceea caut si alte pareri sa ma linistesc de tot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina are DPF si mergi numai in oras este normal sa consume atat, mai multa sta sa regenereze DPFul decat sa-ti dea putere la roti ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina are DPF si mergi numai in oras este normal sa consume atat, mai multa sta sa regenereze DPFul decat sa-ti dea putere la roti ;D

nu stiu ce inseamna DPF, dar sa inteleg ca nu prea ar fi indicata pt oras ci mai degraba pt un uz mixt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DPF este filtrul de particule, din cauza mersului prin oras nu ajunge la temperatura la care se poate autocurata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Btw....avand in vedere ca am auzit mai multe variante pt curatarea DPFului, care e varianta reala: mergi doar cu viteza constanta sau mergi turat? (ambele variante la drum intins, normal)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest sistem a fost conceput pt tarile cu apa calda la chiuveta si autostrazi, mergand pe autostrada cu 130km/h pret de 30 min este deajuns ca sa cureti DPFul, in romanica este mai greu insa mai ales ca toata lumea foloseste masina preponderent urban .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solutia e simpla, masina de oras cu motor mic pe benzina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

k,

mai am un avensis de 2.2 si am consum de 12% in loc de max 9% este aceeasi treaba ca si la xc90, adica DPF?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil, daca faci numai drumuri scurte cu opriri dese orice filtru se imbacseste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

D4Dul de 2.2L de la Toyota are un injector fix pe evacuare cu care curata DPFul, ingeniosi japonezii astia ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta-i job-ul

opriri dese, drumuri multe maj in buc si max otopeni, deci nu ar trebui sa ma ingrijorez prea tare

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai de ce sa-ti faci griji, cum a zis Bogdan, daca o scoti 40-50 de km in afara orasului la viteza de autostrada se curata filtrul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

maine plec pana in Pitesti, poate v-a aparea vreo diferenta in consum

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am intors din Pitesti si am avut urmatorul consum:

dus        - A1 80% zapada, mazga, gheata - 12,5% vit de deplasare 80 - 120 Km/h

intors      - A1 mazga                              - 11,2% vit de depl 130Km/h pe pilot automat

o fi bine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine 11.2% la 130km/h e multicel... Eu la 2.5T benzina am 9-9.5% la 140km/h pe cruise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ai si 4x4 si 2t ;D

@sorin apa statea la 90C (adica acul la jumate ?)  normal cam 10% e consumul afara la masina asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now