Sign in to follow this  
Followers 0
driv3r

unde e filtrul de benzina ?

11 posts in this topic

uleiul este ok sete cel folosit la motoarele diesel cu filtru de particule cum este al meu doar ca nu il aduce nimeni(am facut comanda si la cei de la oil shop si dupa ce mi-au confirmat comanada la o zi mi-ai trimis un mail ca isi cer scuze dar li s-a epuizat stocul momentan  ??? ??? ??? ???).La mine in cartea de service este trecut doar acest ulei dealtfel scrie si la motor ca este recomandat 0W30-A5/B5 care este un ulei long life pt. intervale de 30000 km.Este uleiul creat de cei de la Castrol special pt.motoarele diesel in 5 pistoane.Eu astept de trei saptamini sa vina uleiul si am sperante  saptamina aceasta pe joi ca va ajunge in sfirsit,in rest nu vreau sa pun nici in ruptul capului alt ulei de cat acesta ce sa pus de cind este masina 2006(este doar o parere personala).

Share this post


Link to post
Share on other sites

faci foarte bine ca folosesti numai ce zice cartea,eu il folosesc dela inceput

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu ca e foarte bun, dar pot sa-l folosesc si pentru motorul meu ? Am 2.4 T benzina ...si am vazut ca la ultima revizie s-a pus 10w-40. Are ceva, ii dauneaza in vre-un fel ? Eu acuma as vrea sa trec inapoi pe Castrol, fiindca mi se pare ca e un ulei bun, parere personala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai daca in carte scrie il poti folosi,in cartea cu instructiuni,vezi ulei motor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corespunde cu specificatiile din manualul de utilizare, dar acolo scrie ca ar trebui un 5w-30, asta e 0w-30 dar specificatiile corespund. Din pacate cartea de service nu o mai am, s-a pierdut pe undeva si nu stiu ce scrie acolo exact.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai 5w30 poti pune 0w30,acest 5 sau 0 se refera la ce temperatura sub 0grade isi mentine calitatile,5 pina la-15;0 pina la -22

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi stie cineva unde e localizat filtrul de benzina si cum se poate schimba ? Cu uleiul m-am lamurit, multumiri pt raspunsurile prompte primite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in carte instructiuni,tre sa iti zica unde e,poti sa-l ai in rezervor,pus pe sorb,poate fii inaintea pompei benz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine (S60, 2001, 2,4, 140 cp) filtrul de benzina este situat in partea dreapta spate, in dreptul rotii (sub masina) si are un sistem destul de simplu de prindere. Are cate o clema la intrare si iesire, pe care se apasa (fiecare clema are un fel de butonase). La mine intr-o parte a iesit usor, dar  in cealalta parte m-am cam chinuit, deoarece s-a depus mizerie, nefiind acoperit cu nimic, si nu se mai apasau butonasele pana la cap. Oricum, nu a durat mai mult de 20 de min, dar ai nevoie de rampa sau elevator. Mentionez ca eu l-am schimbat singur. Probabil un meserias nu se mai chinuia atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da l-am gasit acolo e, langa roata din dreapta spate, sub masina. Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0