Sign in to follow this  
Followers 0
viorelgrigoriu

probleme la instalatia electrica

5 posts in this topic

Am luat masina cu un defect la instalatia electrica ,in sensul ca pentru a alimenta siguranta responsabila de actionarea geamurilor,a stergatoruluii,ventilatorului si farurilor sunt nevoit sa fac punte ,sa imprumut curent de la siguranta alaturata,de multe ori pana a inlocui blocul de lumini care avea sunt intre pozitie si faza mica si a semnalizatorului care nu permitea schimbarea fazei lungi(fiind topit),se topea,cand eram nevoit sa folosesc mai multi consumatori odata(far+stergator:stergator+ventilator).

fostul proprietar mi-a spus ca intrat intr-o groapa ,reusind sa smulga toba si in acelasi timp aparandu-i defectul mai sus mentionat.

  E posibil sa fie fisurata placa pe care sunt montate sigurantele?(blocul de sigurante are  un cablaj care datorita socului s-a fisurat intrerupand -ul?)           

        Amai avut cineva defectul acesta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer... nu cred ca de la o gropa oricat de mare ar fi ea, se poate intampla asa ceva.

E SF. Nu a fost sincer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa catre stiu eu trebuie sa ai sigurante individuale pt fiecare componenta de mai sus si nu una pt toate.verifica platoul de sigurante vezi ce se afla in spatele lui.mai mult ca sigur sunt facute niste artificii romanesti pe acolo.si de altfel mi se pare si normal ca sa se intample ceva cidat acolo atata timp cat pe un singur cablaj ai atati consumatori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cea mai buna solutie e consultarea unui electrician auto . Nu e normal sa ai mai multi consumatori pe aceeasi siguranta , cit despre faptul ca fostul propietar a dat cu masina intr-o groapa si a aparut defectul mentionat e mai gogonata decit a baronului MUNCHAUSEN  :D. Mai poti incerca sa identifici tu problemele daca ai rabdare si rezisti sa stai cu masina pe dreapta. Ceva masuri trebuie sa iei altfel s-ar putea sa faci vreun scurt prin instalatie si cine stie ce mai patesti . BAFTA

P.S. Am auzit prin vreo doua service-uri aceeasi parere, cum ca seria 400 a avut ceva probleme cu instalatia electrica . Cit e de adevarat ......cine stie , dar parca as subscrie si eu la acest defect (m-am lovit si eu de unele pb. inexplicabile cu instalatia electrica , altele decit cele descrise de tine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eram convins de faptul ca nu putea sa apara defectul de la o groapa si voi imi confirmati asta,printre altele masina a fost malita cand au fost inundatiile in Tecuci

                                                 

                                                                              Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0