Sign in to follow this  
Followers 0
Guest cristi81

Volvo ca si vandut de Ford

9 posts in this topic

Ford va vinde saptamana viitoare marca Volvo pe care o are in proprietate in cel mai sigur caz unui consortiu de firme din China format din Changan ÅŸi Dongfend. Practic in acest moment putem vorbi de Volvo fabricat in China. Trebuie sa retinem faptul ca consortiu de firme din China a pus anterior conditii foarte dure cu privire la productia din europa care trebuie transferata integral in China. In europa chinezii anuntau ca va ramane doar in Suedia un centru de cercetare iar toata productia Volvo va fi transferata in China.

  http://www.tmctv.ro/articol_60947/ford_se_va_intruni_cu_oficialii_a_trei_mari_banci_pentru_posibila_vanzare_a_subsidiarei_volvo.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

E stire, e zvon, nu e inca nimic oficial, sunt sute de stiri de genul, pe Volvo News nu a aparut nimic oficial deci inca nu e nimic vandut.

Sa speram ca nu,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca daca Volvo va fi preluat de catre chinezi s-ar putea ca importatorul oficial in Romania de Volvo, EIT sa ramana fara afacere. Iar Primus din dealer de casa a lui EIT sa devina un simplu dealer al unui importator chinez stabilit in Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum se face ca din toate tarile din lumea asta....din toti producatorii de masini posibili...FIX chinezii au bani sa cumpere Volvo in plina criza.In ritmul asta in cativa ani va scrie MADE IN CHINA pana si pe mamaliga care o faci la ceaun.... Eu cred ca daca vand la chinezi, marca se va duce de rapa iar actualele masini peste un 20-30 de ani vor fi piesa de muzeu si vor avea valoare istorica reprezentand ce a fost Volvo inainte de catastrofa asta... :) mare pacat.....

PS: cristi sincer...putin ma intereseaza de "Dealeri"....si nu vreau sa comentez despre "dealerii" din Romania care indiferent ce steag poarta in curtea lor(volvo,renault,mercedes,etc....) sunt la fel de incompetenti iar serviciile sunt cu muuult sub nivelul care il gasesti in afara tarii...asa deci prin urmare...personal as vinde toti dealerii din Romania la chinezi si as dona banii sa salvez Volvo =))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceasta situatie in care se afla volvo in momentul de fata demonstreaza insa ca masinile noastre nu sunt chiar asa grozave cum credem sau ne dorim noi.este neplacut dar aceasta este realitatea un produs bun se vinde bine.un produs cu un raport calitate pret nu chiar ok se vinde mai putin bine.din pacate se pare ca volvo ofera cam putin pt pretul cerut in comparatie cu marcile concurente.nu stiu daca e cazul sa amintim de motoarele sau cutiile de viteza oferite de audi sau bmw,sau alte date tehnice la care volvo este total depasit,desi preturile nu sunt foarte mult mai jos.

nu cred ca pt cineva care isi permite sa plateasca 50 mii euro,conteaza 5-6 mii in plus pt a primi tehnologii de ultima ora si nu motorizari din anii 90 cum se intampla la volvo.cu regret o spun dar sunt masini din clase inferioare volvo care beneficieaza de motorizari atat pe benzina cat si diesel net superioare(priviti ce motoare au la honda de exemplu).volvo vine cu acelasi diesel de 2.4 de acum 10 ani si o cutie de viteze automata pe care nu vrei sa o ai la cum schimba,vine cu aceleasi motoare pe benzina gurmande si nerafinate...si exemplele pot continua.

lumea auto evolueaza,unii pot tine pasul,altii nu .cei care nu pot vor ajunge la chinezi .acolo inca mai merge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate cred ca ai dreptate! sincer sa fiu am nostalgia timpurilor cand volvo fabrica seria 200... o masina destul de simpla, extrem de fiabila. nici nu prea avea ce sa se strice la ea!

mie imi este frica de faptul ca se va starni un flame pe acest topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

reiterez ideea dintr-un alt topic. NU inteleg de ce doamne iarta-ma nu cumpara suedezii marca volvo? E doar un bun national. Ma indoiesc sincer ca nu au bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai poate au nevoie de aportul tehnologic al unei companii mari.......zic si eu, nu stiu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt ca in momentul actual este o afacere proasta pt suedezi..costa mult,are nevoie de fonduri mari pt implementarea unor tehnologii noi,vanzarile auto sunt in scadere...care este logica sa bagi bani intr-o afacere proasta.pt chinezi lucrurile sunt mai simple.au o piata care inghite din ce in ce mai multe masini.clientii nu sunt foarte avizati fata de ultimele tehnologii din lumea auto (intre noi fie vorba,la ce produc acum chinezi  si la ce inseamna volvo nu se poate face comparatie,nu poti pune liga lu mitica si liga campionilor),si a aparut in china o clasa sociala cu ceva bani care evident trebuie sa iasa in fata.altfel ca si la noi degeaba ai bani daca nu stiu vecinii.probababil ca la ei e suficient volvo nu trebuie ca la noi bmw sau mertan .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0