Roskat

Suspensie sport

50 posts in this topic

@roskat  in plus mai tre sa pui si bara duomi,adica bara stabilizatoare intre telescoape in partea de sus,adica suc capota motor,si sa o inlocuiesti pe cea din spate cu alta mai robusta,numai asa vei avea cum trebuie ce-ti doresti adica sa intri tare in curbe(nu chiar toate,acelea la 90grade daca nai tractiune spate poti sa uiti) si sa nu te balansezi

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roskat   in plus mai tre sa pui si bara duomi,adica bara stabilizatoare intre telescoape in partea de sus,adica suc capota motor,si sa o inlocuiesti pe cea din spate cu alta mai robusta,numai asa vei avea cum trebuie ce-ti doresti adica sa intri tare in curbe(nu chiar toate,acelea la 90grade daca nai tractiune spate poti sa uiti) si sa nu te balansezi

nu-s absurd...nu vreau sa intru cu 100 in giratoriu, dar cu 60-70 .... :D :D

edit: Smarautz poti sa-mi arati si mie despre ce bara e vorba? O poza ceva..

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha got it mersi.

Sunt absolut necesare? cat mai costa si astea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea iti tin motorul sa nu o ia la fuga enervat pe suspensiile alea sport?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

te ajuta la viraje atunci cind le abordezi in forta. Se pun si pe spate - la unele masini, tot pentru acelasi efect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@matrixxx      :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2::occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14: :occasion14::beertogether: :beertogether: :beertogether: :beertogether: :bgsok: :bgsok: :bgsok: pt.raspunsul dat :wave: :wave: :wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, aseara am aflat un pret.

36 mil toata treaba (arcuri + amortizoare + montaj)

Nu stiu ce sa spun...ma mai gandesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roskat  mai gindestete,le pui numai daca e musai,tine leuti pt.zilele ce vor venii

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roskat   mai gindestete,le pui numai daca e musai,tine leuti pt.zilele ce vor venii

Nu asta e problema. Aseara mi-a condus cineva masina si mi-a demonstrat ca se poate si mai bine de atat.

Dupa ce imi pun cauciucurile de vara mai fac un drum mai lung sa vad daca intradevar am nevoie de o suspensie sport

Share this post


Link to post
Share on other sites

dau o bere celui care imi da si mie un link cu suspensii sport sau cu reglaj... eu n-am gasit nimic :(

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat si la dbTuning ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shpeedy  am gasit pt.xc70 2.5T 06-2003>kit 4 arcuri sport eibach garda 25-35mm,pretzmax.600€+1bere rece pe masa

Share this post


Link to post
Share on other sites

berea o dau oricum, dar numai ca nu sunt pentru masina mea... eu am un V70XC 1999...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shpeedy  am mai gasit ceva  arcuri eibach pro-kit mod.8410.140  30/30mm  v70 toate modelele din 97->2/00  excluse 4wd si autolivelante,vezi daca te incadrezi,pretz 499€ 4buc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mercic inca odata de ajutor, dar... masina mea: VOLVO V70 AWD 1999 cod motor B5254T. din ceea ce mi-ai dat tu scrie clar: excluse 4wd si autolivelante. asta e problema, nu gasesc decat pentru FWD. eu vreau AWD si, daca e posibil, cu reglaj. deja de la reglaj mi-am luat gandul, dar macar mai sport sa fie... :(

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@shpeedy  scuze,asta am gasit,o idee ar fii,cu flexul taie vreo 5--10cm di arc si esti sportiv, :violent1::toothy9::thumbsup2::beertogether::beer::bgsok:

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: e vreun pilot de raliuri dispus sa ma invete sa conduc in adevaratul sens al cuvantului?

platesc...bine :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe a lui...sau pe a mea

Oricum nu vreau pe macadam. Vreau pe sosea.

Defapt vreau sa invat niste tricks. De exemplu aseara (spre rusinea mea) o fata care a fost invatata de un pilot de raliuri mi-a spus ca in curbele cum sunt cele de pe european ca sa pot intra mai tare dansez putin volan and guess what? Merge...

Daca mai stiti .... cu cea mai mare placere vreau sa le aud

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe a lui...sau pe a mea

Oricum nu vreau pe macadam. Vreau pe sosea.

Defapt vreau sa invat niste tricks. De exemplu aseara (spre rusinea mea) o fata care a fost invatata de un pilot de raliuri mi-a spus ca in curbele cum sunt cele de pe european ca sa pot intra mai tare dansez putin volan and guess what? Merge...

Daca mai stiti .... cu cea mai mare placere vreau sa le aud

Poti sa explici un pic te rog; cum adica dansezi volanul?  :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic: te rog sa deschizi un nou subiect. vezi la www.titiaur.ro. ultima oara era pe la 1.000 eur fara TVA pentru o zi de scoala. mie, unul, mi se pare exagerat, indiferent de materialul de competitie pus la dispozitie. si programul mi se pare foarte "subtire": 2 ore curs teoretic si 1.30-2 ore curs practic. si daca mai pui ca seria este de 10 persoane poti face un calcul cam cat stai in masina....

ontopic:

@shpeedy   scuze,asta am gasit,o idee ar fii,cu flexul taie vreo 5--10cm di arc si esti sportiv, :violent1::toothy9::thumbsup2::beertogether::beer::bgsok:

pe bune?!? si mie care nu mi-a trecut prin minte.... :D

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now