alexandrubog

despre "efectele secundare " ale mersului la service

14 posts in this topic

Salut tuturor,

vi s a intamplat vreodata sa mergeti la service cu o problema si sa va treziti imediat dupa aceea cu alte problemute mai mici sau mai mari aparute ca prin minune?

Zilele trecute am fost la un service(destul de titrat dar nu dau nume pentru ca nu sunt sigur ca din cauza lor e buba) pentru o problema de distributie.Am plecat de acolo ca sa constat ziua urmatoare ca instalatia de lichid de parbriz curge(n am detectat inca pe unde  si care e cauza pt ca trebuie urcata pe rampa).Acum,stiu ca poate parea deplasat sa invinovatesc mecanicul respectiv care mi a lucrat la masina mai ales ca,aparent nu avea ce sa caute pe langa instalatia de spalat parbriz,mai precis pe langa rezervor ca pe acolo curge dar,totusi mi se pare o coincidenta mult prea mare ca imediat dupa drumul in service,masina, care nu avea nici o problema incepe sa curga pe la incheieturi.

Repet,nu am dovezi ca vina ar apartine mecanicului respectiv dar,din experienta mea anterioara cu tot felu mecanici si cu diferite masini am constatat ca ,daca mecanicul respectiv nu este atent si se misca ca un elefant in raionul de portelanuri prin motoru ala se pot intampla tot felu de "accidente"

poate aveti si voi astfel de experiente de altfel am vazut ca acest subiect a mai fost partial atins si prin alte topicuri

Toate bune !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti publica numele service-ului, Augsburg mai precis, si inca o data imi pare rau ca te-am trimis acolo... vezi ca s-ar putea sa ti se fi miscat un furtun sau motorasul de la stropitori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu mi pare rau ca am fost acolo din simplul motiv ca nu aveam in alta parte unde sa ma duc,chiar si fara sfaturile celor de aici probabil ca tot pentru augsburg as fi optat in lipsa unei alte recomandari mai precise.N am vrut sa dau vina pe service pentru ca nu am dovezi clare si poate oamenii nu au nici o vina,oricum sunt convins ca lucruri din astea se intampla in majoritatea serviceurilor,cum de altfel mi s a intamplat si mie in trecut si prin alte parti.

Proabil ca nu este o problema foarte grava dar nu pot lucra la instalatia respectiva fara sa am o rampa si daca o duc intr un service cine stie cu ce mai plec de acolo(belele)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca efect secundar dupa mersul la service, eu am:

- odata era sa imi cada cutia de viteze pe jos

- de cand am vopsit capota, am 2 culori pe masina

- dupa ce am mers sa imi deblocheze o portiera, am o mascare de plastic rupta din picioruse... si la cealalta usa (care era buna dar totusi au desfacut-o), mi-a cazut manerul.

- o legatura pusa in scurt, mi-a ars toate becurile spate

- nu mai zic ca de fiecare data cand merg la service, mai imi ramane o cutie de suruburi... care erau "in plus"

As putea continua lista dar iti spun ca poti fi fericit, numai ca iti curge spritiera... desi e f neplacut sa ramai fara lichid pe un parbriz murdar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,e neplacut,mai ales pe un anotimp din asta si cand ai drumuri in afara localitatii cum am eu.

Problema e ca in momentul asta prefer sa raman asa decat sa o mai duc in service si sa patesc si altele

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ora povestilor: pe cand eram eu proaspat casatorit('90) socrameu avea o mandrie de 243, la care un vecin mecanic la ARO,cand venea de la servici robotea pe la ea, zilnic. Dupa ceva timp am inteles ca de fapt ala vrea sa aiba al doilea servici si chiar bine platit,la socrameu in curte,azi facea ceva si desfacea altceva,ca sa aiba si maine de lucru,un sprit,etc. Eu am crezut ca masina e de vina,dar dupa ce n-a mai lucrat el la ea,a mers masina cu foarte putina intretinere,nu reparatii pana asta vara cand a plecat pe roti acolo unde-i era locul de fapt si de drept,la topit.

PS: e multa dragoste si pe aici,nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu pot decat sa-ti dau un sfat in cazul in care ramai fara lichid de spalare!

sa ai la indemana o sticla de plastic cu dopul ingaurit si sa o scoti pe geam si sa stropesti parbrizul in timp ce merg stergatoarele! am vazut chestia asta la altii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu pot decat sa-ti dau un sfat in cazul in care ramai fara lichid de spalare!

sa ai la indemana o sticla de plastic cu dopul ingaurit si sa o scoti pe geam si sa stropesti parbrizul in timp ce merg stergatoarele! am vazut chestia asta la altii!

:D  :D :D  :D  :D

E multa dragoste aici!!!

Asa mai stiu si eu un fost celebru fotbalist brasovean, care isi accelera Renault-ul din dotare, cu o sfoara pe geam.

Ma intreb ce s-ar fi intamplat daca mai avea probleme si cu spritiera.

;D  ;D  ;D

:D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

off topic!

apropo de improvizatii de genul asta!

cea mai tare chestie era la camioanele romanesti cand soferul deschidea usa si tragea de o sarma , in spatele cabinei, sa opreasca motorul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  :D :D :D

si ar mai fi o solutie pentru spalatul parbrizului in timpul mersului : sa i amenajez nevestii mii o cusca pe acoperis si sa stropeasca chiar ea parbrizu in timpu mersului..orice numai sa nu calcam pe la service  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap din pacate.

Totdeauna mi s-a intamplat asta

Coincidenta sau nu dar......  atata timp cat nu ma duc cu ea la service merge excelent, cum apelez la ei..... apar si problemele pe care le pastrez pana la urmatoarea revizie :)

Le rezolva pe alea.....  dar apar altele......

Share this post


Link to post
Share on other sites

  :D :D :D

si ar mai fi o solutie pentru spalatul parbrizului in timpul mersului : sa i amenajez nevestii mii o cusca pe acoperis si sa stropeasca chiar ea parbrizu in timpu mersului..orice numai sa nu calcam pe la service  ;)

O singura recomandare am... NU-TI invata sotia sa citeasca forumul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai si aia care nu-s insurati ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now