Sign in to follow this  
Followers 0
muadDib

Ce magazie de CD merge cu SC-805 (sau cele contemporane cu asta)?

10 posts in this topic

Ma intereseaza daca exista cineva pe aici care are magazia de CD legata la headunit-ul SC-805 (pe asta il am si eu) sau la alte SC-801, SC-xxx, puse pe volvo-urile perioadei '98-'02 (in mare, nu stiu cat timp au fost folosite)

Vreau neaparat sa imi iau si eu una, pentru ca upgrade-ul catre un 2DIN cu touchscreen costa prea mult in vremurile astea, iar un MP3 normal nu vreau ca ii strica tot aspectul consolei.

Deci, pt cine are/stie :D

1. - Ce model e? Serie, P/N, orice imi permite sa o identific ca producator (ma indoiesc ca scrie Alpine pe ea, probabil scrie Volvo - si trebuie sa identific animalul de sub piele asta)

2. - care e trasul cablurilor; sau, mai bine zis, unde mai uit sa vad daca am deja cablajul tras.

3. - Impresii despe utilizare: daca sare, daca se aude bine, cate CD-uri incap, etc.

THANKS!

PS - Din ce am sapat pana acum, si din observatiile mele facute benoclandu-ma la mufa din spatele HU-ului, este o magazie cu protocol M-bus pe 1 bit, mufa rotunda cu 8 pini. Si, ce am prins vag pe net, ar avea, fata de standard, 2 pini inversati.

Daca ar fi "sunet stanga" - "sunet dreapta" inversati, ar fi simplu, nu ar fi mare problema, dar daca sunt inversate firele "+12v" si "Control", cam poate scoate fum in momentul in care incerc o magazie cu M-bus standard... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

m-am uitat prin VADIS si am gasit codul de la CD-CHANGER. este 3533937. dupa cum arata pare a fi Alpine, dar ma pot si insela. btw: ai o poza (sau poti face una) cu intrarea din HU? eu am Alpine (si HU su CD-CHANGER) si-ti pot spune daca se potriveste sau nu.

mai jos captura din VADIS.

M.

post-2-1287785650924_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

... upgrade-ul catre un 2DIN cu touchscreen costa prea mult in vremurile astea, iar un MP3 normal nu vreau ca ii strica tot aspectul consolei.

...

Dupa secole de ne-facut nimic, m-am razgandit. :D

Sau mai bine am ajuns la un compromis. Am facut rost de un DVD player (NE-touchscreen) marimea 1DIN si am facut rost de sertarasul care sa acopere golul creeat de iesirea din schema a SC-805 ului meu.

Ce am primit este un Belson BS-3001, nu e mare branza, insa stie si DVD video, si DVD mp3 (va dati seama ca o sa am toata muzica din PC pe un DVD :D), si un USB, are si iesiri de video pentru mai multe monitoare, si conectica pentru camera de reverse, etc. Per total, aia e, il tin.

50716080140.jpg

Ce ma intereseaza: Aveti care pinout-ul mufelor din fundul lui SC-805? Sa nu o iau prin masuratori, trial & error, etc.

Thanks!

pict8581zm8.jpg

PS - Care vrea un SC-805, se pare ca am unul de vanzare  ::) Merge normal, am si cod la el, etc :D

Pretul, cum e obiceiul locului, il facem impreuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am un CD changer ALPINE, poate vrea cineva impreuna cu SC-805ul tau ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"You'll need ALPVOL cable or similar. You can build the cable on your own. Little soldering and you should be fine Smile

The pinouts for MBus cable and Volvo attached: "

post-495-12877881732583_thumb.gif

post-495-12877881733015_thumb.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nope, Matrixxx.

Ma refer la mufele mari, alea cu alimentarea, comanda de antena, boxele, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sorry. Mai caut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am eu mufa adaptatoare de la volvo la cele standard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai omule, mai ai multe ?? :D Cu cat o dai?

Sa imi zici, daca poti, unde este pozitionat pe blocu motor senzorul ala de temperatura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai am cite ceva piese si e vina ta ca nu le ceri toate odata ci le vrei pe rind ,senzorul era in spatele termostatului spre masina in partea dreapta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0