Guest marquinho

V50 - schimbare bec faza scurta

8 posts in this topic

Salut,

Tocmai am adus un V50 in tara, pentru uz personal, si, ca si cum nu era suficient ca era sa il rup pe drumul dintre Timisoara si Lugoj, mi s-a ars faza scurta pe stanga.

Am citit manualul si aparent se scoate/schimba usor, insa in realitate nu reusesc deloc. Pentru ca masina este luata in leasing din Belgia, incerc sa evit sa merg cu ea in service.

Daca aveti experienta in schimbarea becului la o astfel de masina, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.

Multumesc mult.

M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum deschizi capota, deasupra farului ai o tija metalica de care trebuie sa tragi in sus, sao scoti afara. Dupa ce ai scos-o, tragi incet de far si misti stanga-dreapta. Prima oara e mai greu, apoi o sa vezi ca e chiar usor.

post-1291-12877856473063_thumb.jpg

post-1291-12877856473781_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am reusit sa scot tija, intr-adevar, dar cand sa misc de de far, era intepenit. Fiind destul de alunecos, nici nu ma mir ca nu am reusit.

Ok, o sa incerc sa ma fortez mai tare.

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.

M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit in sfarsit sa scot becul de acolo, ma dor degetele si acum cand tastez :(

Acum, nu stiu daca asta e un bec rar, dar nu prea il gasesc deloc la noi pe vreun site. Este Philips H7 12v 55W 12972LL. Am inteles ca LL vine de la Longer Life.

Aveti idee unde pot gasi un astfel de bec?

Multumesc pentru ajutor.

M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca la Augsburg, au preturi bune la Philips ! Sau la METEOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow, nici n-am apucat sa dau refresh la pagina, si am si primit raspuns.

Multumesc Midnight Caller.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inviu si eu topicul asta !

Mi s-a ars si mie pe faza scurta dreapta becul, azi l-am dat jos si e acelasi model Philips H7 12v 55W 12972LL. As vrea sa pun tot dinacesta ca tare bine imi bat farurile si lumina este ff buna, nu as vrea sa le schimb, dar problema e ca la magazinul oficial Philips nu mai au Longer Life, nu stiti vre-un magazin online sau ceva magazine care sunt si in Arad unde as gasi acest model ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am gasit Longer Life prin magazine pe aici, asa ca am luat un Philips Extreme Power din Carrefour la 64 de lei si o sa il montez azi, o sa fac un DIY :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now